Reactie op de Sinterklaasfoto uit de jaren twintig Irene Zegers-Broekman Rein Stam Foto met een vraag I '4 i -• Nummer 134, maart 2020 Historische Vereniging Texel 9 Reacties graag naar Rein Stam, reinstam@texel.com, tel. 0222-317805 of 06-10092658. Weet u waar de reis naar toe ging?, Wie staan er allemaal op, waar is de foto genomen en wanneer? Aan de kleding en bus te zien denk ik dat de foto rond 1960 gemaakt is, of misschien iets eerder. roe- en er moest een stoute grote jongen in de zak. Hij huilde luid, beloofde beterschap en hoefde niet mee naar Spanje. Ik kreeg er geen trauma van; zo klein als ik was had ik, denk ik, al door dat het allemaal nep was. Enkele jaren later, het zal 1937 geweest zijn, mocht ik m'n driejarige zusje meenemen naar het Sinterklaasfeest op school. Midden in het toespraakje van meester Huizinga klonk ineens haar stemmetje: "Sunterklaa-aas! Hei-je een lappie foor je toet?" Het was toen, denk ik, nog steeds Aris Smit. Verder staan er weinig bekende Koger gezichten op deze foto. Mogelijk is het een gecombineerd uitje met Eierland of een van de andere dorpen. Gré Dros (geb. 1929) vertelde: De foto van Sinterklaas op z'n witte paard op het 'Hoekie' in Den Hoorn, riep bij mij herinneringen op aan m'n eerste belevingen van het feest op school. Het zal in 1934 of 1935 zijn geweest, ik was 5 of 6 jaar, Sinterklaas zat toen niet op dit paard, maar op een enorme witte 'Bels', zo'n grote knol. Die was van de gebroeders Witte van Sint Donatus (nu Novalishoeve). De Sint had een flodderige rode cape om, een baard van watten, en hij had een grim voor! Later wisten we allemaal: het was Aris Smit, dat hoorde je aan z'n karakteristieke stem. Zwarte Piet zwaaide met een bosje takken -de Kan iemand iets vertellen over deze foto? Naar alle waarschijnlijkheid is het een gezellig uitje, gezien het grote gezelschap en de bus. Verschillende bekende inwoners van De Koog staan er op: Vooraan links met accordeon staat Jaap Eelman, bij allen die de Toekomst wel eens bezochten een bekende verschijning als barkeeper en portier. De tweede dame naast Jaap Eelman is Bep Mosk, tot op heden de bekendste (en oudste) inwoner van de badplaats en wonend in het huisje naast de kerk in de Dorpsstraat. Naast haar Hein Wuis, eigenaar-exploitant van hotel Opduin en vader van Harry Wuis. F *1

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 10