P.J. van Boxel, De meeuwenkolonie, 1937. Foto Pieter de Vries, coll. SBB. Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel 6 Een kleine biografie Hoe kwam Piet van Boxel eigenlijk op Texel terecht? Van Boxel ontmoette Guurtje Zuidewind, ze trouwden op 23 december 1937 op het eiland. Hier eindigt eigenlijk het verhaal van "De Texelse Van Boxel". Het jonge echtpaar vertrok naar Den Haag, waar hun eerste kind geboren werd. Later woonde het gezin in Amsterdam en daarna weer in Den Haag. Tijdens de oorlog raakte hij bij het verzet betrokken. Als beeldend kunstenaar is hij goed in het vervalsen 25-11-19 19:26 Van Boxel werd groot in een welgesteld, Rotterdams gezin. Was muzikaal, ging niet naar het conservatorium, maar koos voor de Academie. Daar kreeg hij onder andere les van professor Heijberg, een oud-leerling van Breitner. Zoiets moest van Boxel als muziekliefhebber wel aanspreken. In die tijd had je op conservatoria nog docenten die met de grote romantische musici gespeeld hadden, of zelfs nog les van ze gehad hadden. Zo werd, meende men, de muziek doorgegeven zoals die bedoeld was. Van Boxel herkende dat. Door Heijberg had hij als het ware les van Breitner zelf. Van Boxel deed het goed op de academie; hij verkreeg een Koninklijke Subsidie. Met dat geld vertrok hij naar Spanje. Helaas viel hij daar met zijn neus in de boter: het uitbreken van de burgeroorlog dwong hem terug te keren naar Nederland. Hij moest in dienst. Gelukkig bestond ook toen al de mogelijkheid om op grond van gewetensbezwaren vervangende dienst te verrichten. Dat kon bij Staatsbosbeheer in Drenthe of op Texel. Het werd Texel. Bomen kappen voor Staatsbosbeheer lag hem niet zo, maar gelukkig ontdekte men zijn schilderstalent. Staatsbosbeheer gaf hem de opdracht een aantal landschappen te schilderen. En daar zijn we weer: één van die schilderijen is het schilderij van de Bleekersvallei. tot wat ze zijn. Het licht, dat wij ook van Mauve en van Tholen kennen. Van Boxel is een leerling geweest van de Rotterdamsche Academie, onder Heiberg en hij schildert veelal gezichten in die stad. Misschien zal men dit schilderwerk niet zoo dadelijk tusschen andere opmerken, het is ingetogen. Maar het zal zich handhaven." De Texelsche Courant voegt daar nog aan toe: "Met zulk een vleiend oordeel van een man, die het weten kan, willen we de heer Van Boxel gaarne gelukwenschen." Hoewel hij er niet meer woonde, bleef Van Boxel op Texel toch geen onbekende. Dat blijkt uit het portret van Reijer Pieter Keijser, wethouder op Texel, dat hij waarschijnlijk in de jaren vijftig schilderde. Dat portret is nu in het bezit van de Historische Vereniging Texel. Guurtje Dat Van Boxel op Texel niet alleen schilderde, blijkt wel uit het feit dat hij, na haar "op het ijs" ontmoet te hebben, vrij snel met Guurtje Zuidewind trouwde. Guurtje werd niet alleen de moeder van zijn kinderen, maar ging zelf ook schilderen. De Texelse Courant van 21 december 1979 leert ons: "Oud-Texelse exposeert in raadhuis." Daarin is onder andere te lezen: "Nadat de kinderen het huis uit waren, is zij zich gaan toeleggen op tekenen en schilderen, waarbij ze hulp en aanwijzingen kreeg van haar echtgenoot. In de Raadhuiskelder hangen veertien olieverfschilderijen, vaak stillevens van bloemen. De tekeningen in bruine "Rembrandt"-inkt zijn gemaakt tijdens de vele bezoeken aan Frankrijk. Twee werken zijn in Oudeschild op Texel gemaakt." HVT 133 binnenwerk druk.indd 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 8