P.J. van Boxel, 1937. Foto Pieter de Vries, coll. SBB. Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel 5 bezoeken." Timmer had dus gelijk; het gaat, hoewel in oktober nog gesproken werd van zeven, om zes schilderijen. De schilderijen worden op 3 augustus 1979 weer ge noemd. G.A. Oskam schrijft in de Texelse (nu zonder sch) over Natuur, museum en gemeente in 1937 een artikel met de belangrijkste gebeurlijkheden op het eiland van dat jaar. Onder het kopje Schilderstukken: "Staatsbos beheer geeft dienstweigeraar P.J. van Boxel bij wijze van vervangende dienstplicht opdracht tot het maken van zes schilderstukken van Texel. De schilderstukken (van De Slufter, Loodsmansduin, de Westerduinen, de meeuwenkolonie in De Westen en twee van De Muy) zouden nog op het direktiekantoor in Utrecht hangen." Maar op Texel zijn ze blijkbaar niet te zien. 28 april 1998 wijdt de Texelse Courant en uitgebreid interview aan Van Boxel: Schilder in ruste; 'Mensen inte resseren me meer dan 'n boom”. Aanleiding voor het inter view is waarschijnlijk de terugkeer van de schilderijen op het eiland; ze worden in Catharinahoeve tentoonge steld. Daar komen ze na omzwervingen, leert ons een kadertje, via het hoofdkantoor van Staatsbosbeheer, het Staatsbosbeheer museum in Utrecht en de vestiging van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer in kasteel Leer sum. Ze "krijgen een plaats in de kantoren van SBB, de andere worden in bruikleen gegeven aan de firma Tatenhove, RST en Catharinahoeve, die ook de restauratie kosten van deze doeken voor rekening namen."(Cursivering door SJS) Van Boxel kijkt met enige relativering terug op de schilderijen: "Het schilderen van die landschappen viel wel mee. Maar het zijn stijve dingen. Ze hebben wel een functie. Je ziet hoe het was, hoe bij De Slufter de zee het land in loopt. Ik beschouw ze meer als gedocumentair- de werkstukken dan schilderijen." Van Boxel verschilde daarin van mening met Jan Wolkers: "Bijzonder goed geschilderd. Er zit een enorme diepte in, dat is heel moeilijk. Hij had zo kunnen meewerken aan Panorama Mesdag." aldus Jan Wolkers in hetzelfde artikel. Wie het latere werk van Van Boxel kent, zal de opvatting Erik van der Spek van SBB wist me nog te vertellen, dat het schilderij van de meeuwenkolonie nu hangt bij Wa- geningen Marine Research in de oude zeevaartschool in Den Helder. Van Boxel zou volgens hem nog een landschap geschil derd hebben, dat via Hans van der Klift verkocht zou zijn. Van der Klift herinnerde zich daar helaas niets meer van. Misschien ging het wel om een schilderij dat niet tot de "SBB-serie" hoorde. Fotograaf Pieter de Vries, wiens foto van het Bleekers- vallei-schilderij het boek Duinen en Mensen siert, kon mij ook niet verder helpen. Diezelfde foto is overigens ook te vinden in een beschrijving van een "Rondje Blee- kersvallei" in het blad Texel-Plaza van 9 mei 2014. In dat artikeltje is te lezen, dat Staatsbosbeheer Van Boxel ruimhartig steunde: "(de Bleekersvallei werd) geschil derd vanaf de Meneers Keetennol. Er werd voor hem een draagbare schaftkeet boven een in het duin gegra ven gat geplaatst, van waaruit hij kon werken." Van Boxel wordt in Veldnamen in de duinen van Texel ook met de naamgeving van die nol in verband ge bracht. En verder In 1938 verhuizen Piet en Guurtje naar Den Haag. Van Boxel zit niet stil; de Texelsche Courant verwijst op 3 september 1941 naar een artikel in De Telegraaf. Daarin wordt Van Boxels werk, tentoongesteld in Kunstzaal Van Deventer, door de bekende criticus Cornelis Veth heel gunstig besproken. "Het kleine aantal werken van deze jonge kunstenaar heeft mij bijzonder getroffen. Hij is misschien niet modern en zelfs nauwelijks impressionistisch. Wat mij voor hem innam, is de ontdekking, dat wij hier weer eens te maken hebben met een schilder van het grijze licht, het licht, dat wij zoo goed kennen, dat onze kleuren maakt van Van Boxel zeker onderschrijven. Van Boxels latere werk is veel losser, veel schilderachtiger zou ik bijna zeggen. 25-11-19 19:26 HVT 133 binnenwerk druk.indd 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 7