Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel 4 P.J. van Boxel, De Muy vanaf het Muydijkje, 1936 of 1937. Links op de achtergrond Bertusnol. Foto Pieter de Vries, coll. SBB. En de andere dan? Het zou best leuk zijn over die schilderijen een stukje te schrijven voor het blad van de Historische Vereniging Texel dacht ik. Typen dus. Mevrouw Eelman van de redactie stuurde het concept terug en gaf me de nodige tips om wat meer met de zoektocht te doen. En dat niet alleen; ze gaf me ook nog wat namen van mensen die me misschien verder zouden kunnen helpen. Het kranten-archief van het Regionaal Archief in Alkmaar bood gelukkig nogal wat ingangen naar Piet van Boxel. Daar vond ik niet alleen een aantal familie berichten, maar ook vermeldingen van de voor Staats bosbeheer gemaakte landschappen. In de Texelsche Courant van 26 mei 1937 schrijft ene C.S.Ponger: "In deze Pinkstervacantie had ik nog juist het geluk een drietal schilderijen van Texel, door de kunstschilder P.J. van Boxel vervaardigd, te kunnen zien in het Glazen Paleis, voordat zij voorgoed Texel verlieten." Ponger is zeer lovend over de drie schilderijen. Dat verdwijnen van Texel valt niet bij iedereen in goede aarde. De Texelsche Courant van 30 oktober 1937 meldt: "Volgende week gaat de heer Van Boxel, die op Texel in opdracht van Staatsboschbeheer eenige schilderstuk ken vervaardigde (men schreef daarover in de voorbije zomer reeds in ons blad) het eiland verlaten. Nu werd ons - zie vorig nummer - door bevoegde personen mee gedeeld, dat van een publieke tentoonstelling van dat schilderwerk geen sprake zou kunnen zijn. Er waren trouwens nog maar drie stukken hier. In verband met dat niet mogen houden van een openbare expositie die met Guurtje Zuidewind getrouwd was, toen kreeg ik toch even het gevoel, dat ik paaseieren gevonden had, waarvan anderen al lang wisten waar die verstopt waren. hebben we ons alsnog in verbinding gesteld met de heer Boot, houtvester, en op diens advies nog met de directie van St.B.B. te Utrecht en gevraagd, of het toch geen overweging verdient, de Texelaars alle in de gelegenheid te stellen de schilderijen - en dan de heele collectie van, meenen we, zeven stuks - te bezichtigen. Hierop kon echter nog geen bevestigend antwoord worden gegeven. Woensdag deelde de heer Van Boxel ons mee, dat hij eenige personen had uitgenodigd om zijn werk te komen zien. Allen waren ten zeerste getroffen door het buitengewoon goede werk, door deze nog vrij jeugdige schilder geleverd. Reden te meer om te betreuren, dat slechts een kleine kring van bevoorrechten die gelegen heid kreeg." Ponger was inderdaad net op tijd, want in de krant van 24 december 1937 staat een kolommetje onder het kopje P.J. van Boxel; Tentoonstelling te Utrecht, gewijd aan "een zestal schilderijen van natuurreservaten op Texel". De tentoonstelling is in het Museum van Staatsbosbeheer en blijft te bezoeken tot 10 januari 1938. Op de schilderijen zijn te zien de Slufter, het Loods- mansduin, de Westerduinen, de meeuwenkolonie in Het Westen en twee schilderijen van de Muy. Alle geschilderd in een verschillend jaargetijde. Ik mis in de opsomming een schilderij van de Bleekersvallei. Waar schijnlijk is dat het schilderij van De Westen. Het artikeltje eindigt weer positief: "We raden allen, die daartoe in de gelegenheid zijn (oud-Texelaars, die in de buurt van Utrecht wonen), aan, deze tentoonstelling te 25-11-19 19:26 HVT 133 binnenwerk druk.indd 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 6