moeten zijn. Waar waren die gebleven? Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel 3 Op zoek Hoe meer ik nadacht over dat schilderij, hoe meer herinneringen bovenkwamen. Dat gevoel werd steeds sterker. Ik meende een soortgelijk schilderij al eens eerder gezien te hebben en wel in de boswachterij Texel. De familie met wie ik regelmatig vanaf de tweede helft van de jaren vijftig het eiland bezocht, had goede contacten met Mantje van Staatsbosbeheer. Bij Mantje kwamen we wel op de koffie. Ik herinner me, dat boven de bank een schilderij hing dat me, nu terug denkend aan die bezoeken, sterk deed denken aan het in Duinen en Mensen gereproduceerde schilderij van Van Boxel. Dat vertelde ik dochter Marianne. Met die vage Weer een Pas later merkte ik, dat Marianne en ik wat door elkaar gewerkt hadden. Ook ik was bij Timmer langs geweest. Hij sprak van zes schilderijen voor Staatsbosbeheer. Ze zouden ook nog eens opgeknapt zijn. De drie van Ma rianne waren er nog geen zes. Er zouden er dus meer aanwijzingen wilde ze wel op onderzoek uit. Ik raadde haar aan eens contact op te nemen met Theo Timmer van Het Open Boek in Den Burg. Hij weet zo'n beetje alles van en over Texel en de Texelaars. Kende Timmer dat schilderij toevallig ook? Ja, Timmer wist er wel wat van: Van Boxel heeft die schilderijen in opdracht van Staatsbosbeheer gemaakt. De vraag naar "de erven" is hiermee dus beantwoord: Staatsbosbeheer is "de erven". Marianne wist via Timmer een aantal schilderijen te lokaliseren en te fotograferen. Eén bij Staatsbosbeheer, één in het kantoor van de camping in De Koog en één bij Tatenhove in Oudeschild. Het zoeken naar informatie over Van Boxels schilde rijen raakte wat op de achtergrond. Tot ik, toen we met de (klein)kinderen in de Catharinahoeve een paar minuutjes moesten wachten voor we aan tafel zouden kunnen, even "in de wacht gezet" werden en ik in de "wachtkamer" aan de muur een wat donker, bobbelig schilderij zag hangen. Duidelijk van dezelfde hand die de Bleekersvallei geschilderd had. En ja hoor. Een koperen plaatje op de lijst vermeldt: P.J.Boxel, De Muy, 1936, Staatsbosbeheer. Ik natuurlijk enthousiast naar Timmer. Die is op dat moment net bezig met de koster in de kerk de sig neersessie door Karina Wolkers en Onno Blom van de Wolkers-biografie voor te bereiden. En bijna vóór ik hem kon vertellen, dat ik weer een Van Boxel gevonden had, vertelden de heren al waar het schilderij hing en dat het vroeger op de bovenverdieping van Cathari- nahoeve hing. Tsja.En toen de koster dan ook nog vertelde, dat Van Boxel een "gewetensbezwaarde" was, P.J. van Boxel, Loodsmansduin met schapen, 1936. Rechts het duin waar in 1939 de bunker gebouwd werd. In het midden het wandelpad naar Paal 9. Foto Pieter de Vries, coll. SBB. Tussendoortje Bestaat toeval? Toen Marianne van Boxel voor het eerst bij Theo Timmer om inlichtingen over haar vader kwam, werd ze in de winkel door een dame op haar schouder getikt. "Hoor ik daar de naam van de schilder Van Boxel? Wij hebben ooit een mooi schilderij van hem gekocht. Dat hangt nu bij ons in Groningen. Een lief tafereeltje, een landelijk interieurtje, een moeder kijkt samen met een dochtertje vertederd naar een baby'tje op moeders schoot. Ik zal u een foto van dat schilderij sturen". Marianne vertelde, dat haar moeder Guurtje en haar zusje Els waarschijnlijk model hebben gestaan voor dat schilderij en dat zij het baby'tje is. 25-11-19 19:26 HVT 133 binnenwerk druk.indd 3 '>S.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 5