i *1 J M I Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel Jannie Makelaar-Vlaming (77) Belevenissen van een meid die in 1959 een half jaar mee ging met het gezin van Cor en Cneel Vonk van Oost naar Breskens. Ik wam van de huishoudschool af en moest m’n moeder helpen in het gezin van ons. Het gezin bestond uit vader, moeder en zes kinderen. Zo ging dat vroeger, je moest maar gaan werken. Maar moeder had me niet alle dagen nodig. Dus toen Cneel vroeg of ik haar wilde helpen, vond ik dat wel leuk en ik verdiende ook nog wat. Toen de haringtijd weer aanbrak, zei Cneel “Jannie wil je niet een winter mee?”. Dat heb ik gedaan en heb een fijne tijd daar gehad. Er was altijd reuring in huize Vonk. We woonden in een bovenwoning van de familie Brugge aan de Schelde- kade. Je keek zo op de haven. Je zag de kotters komen en weer uitvaren. De kinderen Vonk hadden een keer een plan bedacht. In het huis op de Scheldekade hadden we een bad, heel bijzonder want dat had bijna niemand. Ik hield van het bad en ging er graag in. De kinderen wilden mij wel eens in m’n blootje zien. Vader Cor zat ook in het complot. De deur moest met de schroevendraaier open. Gieren, lachen, brullen. Nee nee, riep ik nog, maar geen lieve moeder die me hielp. Dus ik draaide gauw op mijn buik en ze zagen m’n billen. Dat was de lol! Ik had mijn naaimachine mee en daarmee kon ik ook aan het werk. Verstelwerk en dat soort dingen. Met Sinter klaas heb ik poppen voor Frouke Vonk en mijn jongste zusje aangekleed. Van alles genaaid, gebreid en gehaakt. Mijn vriendin Ria Jimmink is ook nog geweest. We gin gen naar de haven en liepen rondjes in Breskens. Soms ging ik met de bus, die de vissers na een week vissen naar Texel bracht, mee naar huis. Niet iedereen verhuis de voor een half jaar naar Breskens. Ik ben ook wel eens mee geweest met de kotter. Dat leek me leuk en spannend, maar ik was wel katterig. Mocht Scheldekade 17 - rechts Lien Brugge, links was het woonhuis van de familie Vonk, coll. Jan Vonk. Jannie Vlaming met Adrie op de solex, coll. Jannie Makelaar-Vlaming. in Kees Vonk z’n kooi slapen. Die vertroetelde mij met een beschuitje en een kopje thee. Als jonge meid, had iedereen lol om. Kees was een fijne man. Toen ik 19 jaar werd, ben ik gestopt met het werken bij Cneel. Ik wilde wel wat anders dan poetsen. Ik heb toen een opleiding tot kraamverzorgster in Haarlem gedaan. Intern in de Flora Kliniek. Eerst in Haarlem en omstre ken gewerkt, maar toch terug naar Texel. Ik heb op Texel in veel gezinnen gekraamd. Een waardevolle tijd en een tijd waar ik veel mensenkennis aan over heb gehouden. Kan I I ]J I I I J I i r\' mV w o ’1 B„ x»l 30 25-11-19 19:26 I I HVT 133 binnenwerk druk.indd 30

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 32