Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel 27 25-11-19 19:26 Jan Vonk Zes winters Breskens, oktober 1955-januari 1961 Ons gezin bestond op dat moment uit vader Cor Vonk, moeder Cneel Vonk-van der Vis en drie kinderen: Jan 6 jaar, Frouke 5 jaar en Willem 3 jaar. In 1957 werd Adrie geboren en in 1960 Tine, zodat we latere jaren met vijf kinderen naar Breskens raakten. Wat moet er allemaal niet meegenomen worden en wat niet? Er werden grote kisten geregeld en daar werd al het benodigde ingeladen. Gelukkig was het huis in Bres- kens volledig gemeubileerd, zodat de meubels, pannen enz. thuis konden blijven. De woning werd toen al in de zomer verhuurd aan badgasten en ik denk dat het voor de familie Keijmel, we zeiden Keemel, zeer interessant was om de woning van oktober tot februari te verhuren aan een Texelse vis- sersfamilie. Ze verhuurden ook nog een bovenwoning. Ik denk dat het in dit eerste jaar was dat niet alleen de kisten met inboedel verhuisd werden met de kotter, de TX24, maar dat ook ons gezin met de kotter meeging. Het weer was niet echt goed! Dus de volgende vijf jaren afstand al te zien dat de TX2 die dag de hoogste aanvoer der was. Een betere schipper konden we ons trouwens niet wensen. Hij vond het een genoegen om de mensen die voor hem werkten goed te betalen.” HVT 133 binnenwerk druk.indd 27 haven van Breskens was zijn eerste gang naar het bord. Als hij naar boord terugkwam en hij stapte met zijn rug iets gerecht en ook de pijp in zijn mond stond wat strijd vaardiger, dan was het voor iedereen duidelijk dat het goed zat. Als hij daarbij ook nog de moeite had genomen Het zal ergens in oktober 1955 geweest zijn, ik was 6 jaar oud en zat in de eerste klas van de openbare school in Oosterend (de school had toen nog geen naam), toen mijn vader thuiskwam en tegen mijn moeder zei: “Cneel, er wordt weer haring gevangen in de Zuidelijke Noordzee, we slaan de haringnetten aan en we gaan er volgende week op af. Ik laat mijn gezin deze keer niet op Texel achter, maar ik wil jullie meehebben naar Breskens, dan zie je me niet alleen op zondag, maar hebben we de hele zaterdag en zondag voor elkaar en door de week zien we elkaar waarschijnlijk ook nog één of twee keer. Je hebt een week om je spullen in te pakken en ik heb een woning geregeld daar in Breskens”. Bovenstaande zal heus wel eerder besproken zijn tussen vader en moeder, maar ik kan me voorstellen dat moe der hier wel wat tegen opzag. Willem van der Vis, coll. Vonk. “Willem van der Vis, schipper op de TX2, ging graag voor de wimpel. Hij hield altijd nauwlettend de gang van zaken in de vismijn in de gaten. Bij aankomst in d om bij slagerij Verduijn langs te gaan om zo'n grote ge braden gehaktbal van wel vijftien centimeter doorsnee te kopen en deze onder zijn arm meetroonde, dan was op

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 29