I f Nummer 133, december 2019 26 Historische Vereniging Texel 25-11-19 19:26 Peter van der Vis bij Sinterklaas op zijn pantoffeltjes, coll. Hannie van der Vis. Links Willem Pieter en Willem van der Vis met wimpel, foto coll. Vonk. 1 HVT 133 binnenwerk druk.indd 26 vriendin Lena Kalf uit Oosterend heeft ze heel veel leuke uitstapjes gemaakt en veel gezien. Ze gingen naar onder andere naar Middelburg en Sluis om te winkelen. In 1957 werd Peter (Pieter Anthonie) geboren. Toen is ze niet meegegaan naar Breskens. Een jaar later ging ze wel weer mee. Peter is in Breskens op de kleuterschool geweest. Alle kinderentjes liepen daar op pantoffeltjes. Op een foto laat hij die zien aan Sinterklaas. “Het laadvermogen van de kotters uit die tijd was onge veer dertig ton. De periode van half tot eind november was vaak de top. De haring zat dan redelijk dichtbij, zodat er meerdere reizen in de week gemaakt konden worden. Het was ook wel eens vijftien ton. Als er te veel wind kwam opzetten ging je wel eens eerder naar bin nen. De haring werd verkocht in volgorde van binnenkomst. Zodra het schip afgemeerd was, werd een monster van de lading van ongeveer vijf kilo naar de vismijn gebracht. De sirene, die zich op het dak van de vismijn bevond, gaf aan dat de verkoop startte. In de afslag hing de elektrische mijnklok met daaromheen in de vorm van een hoefijzer een verlengde lessenaar met daarin de knoppen voor de viskopers. Enkele bekende namen uit die tijd zijn De Boer, Monjé, De Korte, Cambier en Van den Heuvel. Naast de klok was een schoolbord geplaatst waarop het schip vermeld werd en ook de geschatte hoeveelheid haring die zich aan boord bevond, alsmede de toevoeging van ijs en zout die in de haring verwerkt was. Vaak werd er op het bord gekeken om te zien wat de vangsten van de andere spannen waren. Deze rivaliteit werd nog eens in de hand gewerkt door de gemeente Breskens, die elk jaar een wimpel in de kleuren en met het wapen van de gemeente beschikbaar stelde voor het span dat de eerste en het span dat de meeste haring dat seizoen aanbracht. De top van de haringtijd lag tussen 1955 en 1965. Zo ging er in 1955 bijna twaalf miljoen kilo haring over de klok voor een bedrag van net geen drie miljoen gulden, een gemiddelde van bijna 24,5 cent per kilo. In 1958 ving het span TX2 en TX32 786 ton haring. Dit span behaalde zes jaar achtereen de wimpel voor de meeste haringaanvoer. Concurrenten waren de TX36 en TX37 van Jan en Piet van Toon van der Vis. Ook de kotters van de Urkers Louw de Boer (UK44) en Jan van den Berg (UK60) zaten bovenaan. De laatste had vaak de wimpel voor de eerst aangevoerde haring.” Breskens was een gezellig dorp met een dito haven. De pont kwam afmeren in de haven. In de herfst was er voldoende reuring door de bietenschepen die kwamen laden. Er waren vrij veel winkeltjes voor alles wat je dagelijks nodig had. De vis bracht héél veel geld binnen. Er werd ook veel geld uitgegeven. Anthonie en twee vrienden kochten elk een grote zware Harley motor en brulden ermee over Texel. Hannie denkt dat ze in 1963 niet meer naar Breskens is gegaan.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 28