Arie en Annie met bruidsmeisjes Lia van Velzen en Frouke Vonk, foto coll. Vonk. Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel Arie Vonk en Annie van Velzen In de Texelse Courant van 4 oktober 2019 werden Arie Vonk en zijn vrouw geïnterviewd over hun huwelijk. Anders dan er in de krant stond, kwam Arie Vonk niet op een zaterdagavond om één pakje Lexington, maar om een hele slof! Dat maakte indruk op Bressiaanse kruideniersdochter Annie van Velzen. Van het één kwam het ander en ze gingen rondjes lopen en bleven maar praten. Op 9 maart 1958 kregen ze verkering en een week later was de ha- ringteelt over. Na zes weken zagen ze elkaar weer. In de tussentijd schreven ze elkaar brieven. Arie, broer van Cor Vonk en zwager van Cneel Vonk-van der Vis, woonde in het haringseizoen bij z’n broer en schoonzus in. Arie: “De grotere spullen gingen altijd met de kotter mee naar Breskens. Ik weet nog dat Cneel een grote kist volgestouwd had met weckflessen vol groen ten. De kist was loeizwaar. Ze raakten aan het overladen. De vrachtrijder, Dirk Daalder, kon de kist niet in de auto tillen, laat staan aan boord! Dirk Daalder had een kleine vrachtwagen. De garage staat nog op Oost." Arie is een keer met Cneel, Jan, Willem en Frouke met de trein naar Breskens gereisd. “Op een keer moesten we met de eerste boot, 20 over 5, weg. Jan Brouwer stond al op tijd met de taxi in de Julianastraat in Oosterend. Alles stond op het punt om in te stappen. Toen bleek dat de kat niet meer in de doos zat. Op zoek. Niet te vinden. Brouwer vond dat ze toch maar moesten gaan. Uitein delijk vonden ze de kat, maar die wou niet komen. En Brouwer al zenuwachtiger en bromde dat hij ging. Al met al is de kat toch nog meegeraakt in de doos! Trou wens de kinderen van Cor en Cneel praatten in een mum Bressiaans, net zo plat als de bewoners." Arie: “We gingen ook wel met zo’n vijftig Texelse vissers heen en terug met de bus. Er was altijd een tussenstop in Sassenheim. Op een keer raakten we naar Texel in dikke mist. En de tijd die drong voor de laatste boot. Bij Alkmaar is Bert Vonk, die woonde toen in Den Helder, op de trein gestapt. Hij zou dan eerder in Den Helder zijn dan wij en daar de TESO bellen om te waarschuwen dat de bus vol vissers iets te laat zou aankomen. Dat had hij gedaan. We kwamen een paar minuten, niet meer dan vijf.te laat bij de boot. Ende boot was al weg! Het telefoontje had niet geholpen. Tijd is tijd!" In het seizoen 1957-1958 kwam ook vader Jan Vonk mee naar Breskens. Moeder Trijntje was op 29 oktober overleden en vader kon niet alleen op Oost blijven. Arie: “Vader werd in Breskens ziek en raakte uiteindelijk naar het ziekenhuis in Oostburg. Hij mankeerde van alles, verwaarloosde ziekte. Maar ik denk dat hij uiteindelijk van verdriet, het verlies van zijn vrouw, mijn moeder, op tweede kerstdag 1957 is overleden." Annie: “Ik heb mijn schoonvader nooit ontmoet als schoonvader. Maar ik heb hem wel een paar keer ontmoet in Breskens. Ik kwam geregeld boodschappen brengen bij de familie Vonk. Daar zag ik een keer Jan Vonk aan de tafel zitten. Hij zat een brief te schrijven. En vroeg zich af wat hij boven aan de brief moest zetten. Waarde broer of iets anders. Hij schreef een brief aan zijn broer op Texel. Dat had hij nog nooit gedaan. Op Texel 22 HVT 133 binnenwerk druk.indd 22 25-11-19 19:26

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 24