52Vergelijk 2 Korintiërs 5, 10. Nummer 133, december 2019 18 Historische Vereniging Texel 25-11-19 19:26 Gotfridus Dei et Apostolice Sedis gracia episcopus Tricalensis reve- rendissimique in Christo patris et domini domini David de Burgundia eadem gracia episcopi Traiectensis in pontificalibus vicarius generalis universis presentia visuris et inspecturis salutem in eo qui est omnium vera salus. Officio nostro congruum arbitramur ut hiis que divinum fruc- tuosumque cultum salutemque respiciunt animarum pietatis operibus caritatisque visceribus solicitius intendamus cupientes ut chorus ecclesie parrochialis Ter Borch in insula Tessaliensis ad honorem sancti Sixti episcopi et decem milium martyrum cum altari Venerabilis Sacramenti ad honorem eiusdem ac gloriosissime Marie virginis Thome et omnium apostolorum et decem milium martyrum sub anno Domini millesimo cccco lxxvii die secundo mensis iulii consecratus congruis honoribus ve- nerintur [sic] ac devotius visitentur et exinde salus animarum increscat. Quoniam ut ait apostolus omnes ante tribunal Christi stabimus recepturi prout in corpore gessimus sive bonum fuerit sive malum oportet nos diem messionis extreme pietatis operibus prevenire et eternorum intuitu seminare in terris quod reddente Domino cum multiplicato fructu recol- ligere valeamus in celis. Igiturque honorabilis domini curam prefate ecclesie gerentis ac discretorum virorum con]sulum et magistrorum fabrice devotis supplicacionibus inclinati omnibus vere penitentibus et confessis diem annuam dedicacionis more solito ecclesie vel in dominica post Sacramenti altaris prefati devote colentibus aut in prefatis ecclesia vel [eius] altari ad colende passionis domini nostri Ihesu Christi memo- riam quinque Pater noster et totidem Ave Maria geniculando devote dicentibus aut diebus ritu diocesano Traiectensi celebribus missam in choro vel altari prefatis rite delebrantibus [sic] vel eam audientibus aut pro conservacione eorundem vel divini cultus augmento quovisquoque dono vel munere studio] consilio vel auxilio manus adiutrices por- rigentibus de omnipotentis Dei misericordia beatorumque Petri et Pauli apostolorum eius confisi suffragiis quadraginta dies indulgenciarum de iniunctis sibi penitenciis pro qualibet vice in Domino misericorditer relaxamus. Sub testimonio nostrarum harum litterarum nostro sigillo munitarum Anno die locoque premissis. en Leviticus 23, 32. 49Over Godfried Yerwerd, zie Weijling 1951, 245-250. 50Allan 1856, 69; Van den Berg 1955, 245, 249; Commissie 1990, 7; Numan 2005, 119. Vergelijk Tegenwoordige 1750, 596; Van der Aa 1840, 832 en Van Alphen 1878, 268. Schraag 2013, 16 zegt dat het koor ook in 1481 pas gewijd is, wat in tegenspraak lijkt te zijn met de onderhavige oorkonde. Dros 2002, 5 vermeldt dat Nicolaas Gerardsz. in 1457 al een koor aan de kerk had laten bouwen. De ‘Wij, Godfried, door de genade van God en de Apostolische Stoel bis schop van Trikala en wijbisschop van onze zeereerwaarde vader en heer in Christus, heer David van Bourgondië, door dezelfde genade bisschop van Utrecht, wensen allen die de onderhavige brief zullen zien en bekijken heil in Hem die het ware heil van allen is. Wij menen dat het in overeenstemming is met ons ambt dat wij door vrome werken en innigheid van liefde zeer zorgvuldig bedacht zijn op die dingen welke de goddelijke en vruchtbare eredienst en het heil der zielen betreffen. Wij verlangen dat het koor van de parochiekerk van Den Burg op het eiland Texel-in het jaar des Heren 1477, op de tweede dag van de maand juli gewijd ter ere van de heilige bisschop Sixtus en de tienduizend martela ren met een altaar voor het Heilig Sacrament ter ere van hetzelfde en van de glorieuze maagd Maria, Thomas en alle apostelen en de tienduizend martelaren-met passende eerbewijzen wordt vereerd en met vroomheid wordt bezocht en dat daardoor het heil der zielen toeneemt. Aangezien wij, zoals de apostel zegt, allen voor de rechterstoel van Christus zullen staan, om te ontvangen naargelang wij in het lichaam gedaan hebben, of dat goed was of kwaad,52 past het ons om de dag van de laatste oogst met vrome werken tegemoet te treden en met het oog op de eeuwige dingen te zaaien op aarde wat wij, wanneer de Heer het ons terug geeft, met winst weer mogen verzamelen in de hemel. Daarom, gunstig gestemd ten opzichte van de vrome smeekbeden van de eerwaarde heer die zorg draagt voor voornoemde kerk, van de mannen van onderschei ding, de raadsleden] en de kerkmeesters, verlenen wij iedere keer barmhartig in de Heer veertig dagen aflaat van hun algehele boetedoe ning aan allen die, werkelijk berouwvol en na gebiecht te hebben, de jaarlijkse dag van de wijding van de kerk op de gebruikelijke manier, en die van het voornoemde altaar op de zondag na Sacramentsdag vroom vieren, of die in voornoemde kerk of voor [haar] voornoemde altaar, om de gedachtenis van het lijden van onze Heer Jezus Christus te eren, door te knielen vroom vijf onzevaders en evenveel weesgegroetjes zeggen, of die op dagen die volgens de Utrechtse diocesane ritus feestelijk zijn in voornoemd koor of aan voornoemd altaar de mis feestelijk vieren of haar horen, of die voor het behoud van hetzelfde koor en hetzelfde altaar of voor de bevordering van de goddelijke eredienst door welke gift of welk geschenk, welke betrokkenheid,] raad of ondersteuning dan ook een helpende hand bieden, vertrouwend op de barmhartigheid van de almachtige God en de voorspraak van zijn zalige apostelen Petrus en Paulus. Onder het getuigenis van deze, onze brief, met ons zegel gewaarborgd, in het jaar, op de dag en op de plaats hierboven genoemd.' HVT 133 binnenwerk druk.indd 18 Ook naar aanleiding van dit document zijn enkele aan vullende opmerkingen nodig. Godfried noemt minstens vier groepen wiens smeekbeden hem ertoe gebracht hebben deze aflaten te verlenen: de vicecureit (honora- bilis dominus curam ecclesie gerens, ‘de eerwaarde heer die zorg draagt voor de kerk'), niet nader gespecificeerde mannen van onderscheiding (discreti viri), de raadsleden (consules) en de kerkmeesters (magistri fabrice, ‘mees ters van de kerkfabriek'). Die laatste waren leken die belast waren met het beheer van het vermogen van de kerk, met het behoud van het gebouw en zijn inventaris en met het bekostigen van de eredienst. De wereldlijke overheid was vaak betrokken bij het benoemen van de kerkmeesters, of leverde die zelf, wat verklaart dat ook de leden van de raad in dit rijtje genoemd worden.53 bron voor deze informatie is mij onbekend en ze lijkt onjuist te zijn. Weliswaar heeft archeologisch onderzoek uit 1952 aange toond dat het koor uit 1470-1481 voorafgegaan is door een eerder koor dat op zijn beurt weer het originele koor van het tufstenen kerkje vervangen had, maar dat dateerde uit de veertiende eeuw (Van den Berg 1955, 249; Numan 2005, 119). Geen van de drie koren die de Burghtkerk gehad heeft, is tegenwoordig nog intact. 51Over het sacramentsaltaar, zie verder Van der Loos 1928, 169 en Commissie 1990, 13 nr. 4 en 6, 14 nr. 8, 15 nr. 14, 15 nr. 20, 61 nr. 107-110, 64 nr. 203-204.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 20