,z/ a 7.00 bordje pap: Nummer 133, december 2019 Historische Vereniging Texel 9 HVT 133 binnenwerk druk.indd 9 Op het spreekuur kreeg moeder persoonlijke voe dingsadviezen voor me, onder andere pap met suiker en borstvoeding afbouwen. In juli van het jaar daarop mocht ik alles eten. Ook nog een paplepel levertraan! Dan breekt in 1953 de periode aan van het nieuwe Con sultatiebureau aan de Schoonoordsingel. Een registra- tiekaart met groei en gewicht vond ik weer. Het ziet er goed uit, van januari 1955 tot augustus 1955, 13 centime ter gegroeid. Maar in maart van het jaar daarop bleek ik opeens weer zes centimeter gekrompen. De nieuwe weegschaal deed zijn werk vast wel goed, maar of het ook lekker lag? Het rampjaar 1955 is aangebroken, dat jaar stonden me wel negen inentingen te wachten. Deze scene kan ik me nog goed herinneren, hoe jong ik ook was. Met name de huilende kinderen die uit het kan toortje kwamen waar ze werden ingeënt. Het gehuil en geschreeuw was goed te horen de een nog luider dan de ander en ik raakte in paniek. En dan de zusters Harinck die me op het laatst vastgrepen in een soort houdgreep. Ik kon geen kant meer op. Zuster Bep Harinck zie ik nog voor me met die grote spuit in haar hand. "Foute boel!" zei ze op dreigende toon tegen me en ik zag toen haar tanden, met diverse zilveren elementen; het boezemde me nog meer angst in. Ter geruststelling, ik heb het gelukkig allemaal overleefd. Maar de herinnering aan dit moment is me tot op de dag vandaag bij gebleven. De zusters Jo en Bep Harinck waren vanaf augustus 1949 tot augustus 1957 werkzaam bij het Witte Kruis op Texel. ZZ.S.r.^ 'Z-A7 25-11-19 19:26 175 melk 50 water 1 eetlepel suiker 1 eetlepel kindermeel 2 theelepels boter of margarine 11.00 1 sneedje oud tarwebrood met boter en suiker (geweekt in) kroesje i melk, 1 thee. 1 sinaasappel 1 tomaat, eventueel appelmoes Z druppels Davitamon AD 3.00 middageten 2x per week een kopje (gezeefde) soep 7.00 200 Yoghurd of hangop van J liter karnemelk 1 Liga Z druppels Davitamon AD 'Als variatie toegestaan: stukje banaan 2x per week een eetlepel geraspte kaas door het middageten. Bij m’n eerste inenting in 1955 ging het gelijk mis met me. Moeder, 92 inmiddels, weet het zich nog goed te herinneren. "Je had er al niet veel zin in, maar ik ging er toch op af samen met je broer Theo en zus Marian. Toen de rij in het consultatiebureau steeds korter werd en het gehuil steeds luider, hield je het voor gezien en wilde je weer weg. Met moeite kon ik je nog in bedwang houden. Toen we aan de beurt waren en ik je niet meer kon hou den, grepen de zusters Harinck in. Die hielden je beiden stevig vast, je probeerde er nog onderuit te komen. Hard huilend en tegenspartelend kreeg je je eerste prik. Daarna ging ik altijd apart met je naar de inentingen. Het was geen doen anders." Gewicht DAtum Zï au i‘/n 1 2<i<ty - 2.x -f 2-x.S^ 4^

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 11