Een oude schildpad in Oudeschild. Exotica uit een 18de-eeuwse huissloot Michiel Bartels Josje van Leeuwen Buitendijks lag een strandhaven waar vissersschepen droog konden vallen. Tot de 20ste eeuw groeide het dorp tot een dorpslint langs de zeedijk en kende slechts een aantal stegen en straatjes en vanzelfsprekend de zeemanskerk uit 1648. De nering bestond net zoals in andere dorpen op Texel uit agrarische bedrijfsvoering, enige visserij en de bedrijvigheid als gevolg van de Rede van Texel (ligterschip- perij, kleine handel en zeemansvertier). Zie daarvoor het voorgaande artikel over het Jeneverbuurtje. Het gehele dorp kende tussen de voet van de dijk en het verharde pad voor de huizen een teensloot. Het oostelijk De bijzondere vondst bestaat uit het onder- en boven pantser van een schildpad. De stukjes pantser lagen wel Tijdens het graven van de vijver voor de goudvissen is een zeer grote hoeveelheid vondstmateriaal geborgen. Dit gebeurde zoals gebruikelijk op Texel in deze jaren met veel enthousiasme, een gedegen vondstdocumentatie ontbrak echter. Van de vondsten ligt veel in vitrines in de galerie; delen zijn weggegeven of verloren gegaan. Conform de me dedelingen van de vinder zijn meer dan honderd kokosno ten aangetroffen.2 Daarnaast vond men veel drinkgerei en flessen, maar ook tabakspijpen, borden en pannen. Hieruit bleek dat dit niet een doorsnee boeren huishouden uit de periode 1700-1750 was. Gezien de hoeveelheid vondsten en de locatie, achtte de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed het nodig een professioneel onderzoek te laten instellen. Dit werd in een dag in oktober 2004 uitgevoerd.3 Hierbij is de vindplaats gedocumenteerd en een beperkt deel van het vondstcom- plex gepubliceerd. In de werkput bevonden zich tussen 3,2 m - NAP en maaiveld op 0,5 m - NAP vier stratigrafische lagen. De een-na-onderste laag was een organische zwarte aanplempingslaag vermoedelijk van een sloot. Volgens de informatie van de onderzoekers kwam hieruit keramiek, glas, kokosnoten en dierlijk botmateriaal.4 Het merendeel van de vondsten is afkomstig uit de periode 1700-1750. Deze zullen vermoedelijk tot de een-na-onderste laag hebben behoord. De aangetroffen schildpad hoorde hier vermoedelijk ook bij.5 deel van het dorp bezat achter de huizen een tamelijk brede binnendijkse vaarroute naar de haven, de verlengde Skilsloot. Het westelijk deel van het dorp kende alleen kleine slootjes en een oude braak. De tot nog toe oudst bekende historische bronnen over kavel S189 en S190 dateren van 1703. Hier staat dan een ‘huis met kamer'. Op de kadastrale kaart van 1828 zijn de in 1800 uitgedeelde kadasternummers D896 en D897 te lezen. In 1927 wordt dit gezamenlijk kavel 3032.1 In de zomer van 2004 vatte de bekende Texelse beeldend kunstenaar Gerd Jan Roos het plan op om achter zijn historische stolpboerderij zijn tuin te vergroten en een vijver voor zijn goudvissen te gaan graven. Dit artikel gaat nader in op één van de vondsten die hij daar deed. Zijn huis en tuin aan de De Ruyterstraat 130 liggen aan de zuidzijde van het dorp op het perceel grenzend aan en zuidwestelijk van de Sint Martinuskerk. Tot 1980 werd de stolp slechts door een smal pad en de zeedijk gescheiden van de Rede van Texel, de ankerplaats van vele zeeschepen. Het dorp kwam mogelijk voort uit twee huizen achter de dijk, waarvan één ‘Cees Backers Huijs' was, zoals in 1616 weergegeven door Metius. Nummer 132, september 2019 Historische Vereniging Texel 6 De locatie van de opgraving in Oudeschild in de zwart gestippelde rechthoek met de historische topografie door Koch rond 1800 en de huidige topografie. In 1800 is de zijtak van de Skilsloot nog maar heel smal. (collectie Noord-Hollands Archief) Gezicht op Oudeschild in 1639 door Abraham Willaert. De huizen staan achter de paalwering van de wierdijk. Op het strand liggen vissersboten. (Collectie Rijksmuseum). Uitsnede van de kaart van Metius uit 1616 met de aanvang van het dorp Oudeschild en 'Cees Backers Huys'. (Collectie Nationaal Archief) Cf tl j cm dj

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 8