www.HISTORISCHE VERENIGINGTEXEL.nl Nummer 132, september 2019 Historische Vereniging Texel 5 Bovenaanzicht van een kruik met inwendig filter van een grijskleurig baksel versierd met florale motieven in de sgraffito-techniek, afkomstig uit het Ottomaanse Rijk, ca. 1700, diameter 14,4 cm. In eerste instantie was totaal onduidelijk wat de herkomst van deze opvallende keramiekvormen was. Het vermoeden was dat ze in ieder geval uit het Middel landse Zeegebied en mogelijk uit Noord-Afrika afkom stig waren. 1www.texel.net/nl/over-texel/historie/brakenstein-en-wezenputten; Roeper 2002, 46. 2Persoonlijke mededelingen Duncan Brown, English Heritage, Southampton, VK en Alison Gascoigne. 3Description de L’Égypte 1817, plaat FF. 4Van den Berg Vaars 2005. Van Leeuwen Bartels in dit nummer. Literatuur Berg, G.T.C. van den J.P.L. Vaars, 2004. Archeologische waarneming De Ruyterstraat 130, Texel. Hollandia reeks 70, Zaandijk. NN, 1817. Description de l'Égypte, ou Recueil des observa tions et des recherches qui ont été faites en Égypte pendant l'expédition de l'armée Franqaise, par ordre du Gouvernement. État Moderne, planches. Tome Deuxième, Parijs. Roeper, V., 2002. Het Weesewater. Texels drinkwater op de schepen van de VOC, in: H. Bonke, H. Eelman, P. Moree, C. Reij, V. Roeper I. Vonk-Uitgeest (red.), Texel en de VOC. Schepen op de rede, Texelaars in de Oost, 43-52. Een Egyptisch pottenbakkersatelier op een gravure uit de Description de l'Égypte (1817, Plaat XXII) (Bron: Universitatsbibliothek Heidelberg). Na een rondvraag bij internationale keramiekexperts bleek het antwoord in Egypte of mogelijk elders in het voormalig Ottomaanse Rijk te liggen.2 Dr. Alison Gascoigne, hoogleraar middeleeuwse en Islamitische archeologie aan de University of Southampton stelde het volgende vast: "Yes, I reckon the two incised pots are Ottoman". Zeer vergelijkbare vormen trof ze aan bij ar cheologisch onderzoek in 17de- en 18de-eeuwse afvallagen in Cairo. Tijdens de veldtocht van Napoleon in Egypte hebben tientallen Franse wetenschappers vele aspecten van het oude en contemporaine Egypte gedocumen teerd. Alle bevindingen en de daarbij gemaakte gravures werden gebundeld in een serie boeken, bekend als de Description de l’Égypte, uitgegeven tussen 1809 en 1829. In een uitgave uit 1817 bevindt zich een prent van allerlei soorten kruiken en flessen - sommige ook met een filter - die grote overeenkomsten vertonen met de afwijkende keramiekvormen afkomstig van de opgraving aan het Buurtje in Oudeschild.3 Ook het productieproces van dit type aardewerk wordt op een contemporaine prent in het boek afgebeeld. Tot nu toe is niet bekend dat der gelijk 18de-eeuws Oostmediterraan gebruiksaardewerk eerder bij archeologische opgravingen in Nederland is aangetroffen. De objecten zijn hoogstwaarschijnlijk als souvenirs door scheepslieden tijdens zeereizen in het Middellandse Zeegebied meegenomen. Exotische souvenirs uit de tijd dat Oudeschild nog functioneerde als een belangrijke rede voor het intercon tinentale scheepsverkeer worden vaker bij archeologi sche waarnemingen in het dorp aangetroffen. Zo zijn bij het uitgraven van een vijver aan de De Ruyterstraat 130 naast veel 18de-eeuwse scherven bijvoorbeeld ook kokos noten en een schild van een schildpad gevonden.4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 7