A SSRJSI “Yes, I reckon the two incised pots are Ottoman” Opmerkelijke 18de eeuwse souvenirs in het 'Kollegat' van Oudeschild Wytze Stellingwerf en Michiel Bartels I L Jö - ifll - Een selectie van het vondstmateriaal uit de periode 1675-1750. Nummer 132, september 2019 4 Historische Vereniging Texel Een selectie van het glaswerk, betreffende bolle flessen en vierkante kelderflessen uit de periode 1675-1750. Het Buurtje in Oudeschild speelde in de 17de en 18de eeuw een belangrijke rol in de drinkwatervoorziening van het scheepsverkeer over de Rede van Texel. Bij het huis Bra- kestein aan de voet van de Hoge Berg lag in die periode de Wezenput waaruit per dag duizenden liters lang houdbaar ijzerrijk water werden gepompt. Aan het eind van de 18de Kalebasvormige fles van een beigekleurig baksel versierd met geometrische patronen in de sgraffito-techniek, afkomstig uit het voormalig Ottomaanse Rijk, vermoedelijk Egypte, ca. 1700. Hoogte 32,2 cm; diameter 15,4 cm. Afval van kroegen en hoerenhuizen In 2006 en 2008 werd een opgraving op het erf van het Buurtje 6 in Oudeschild uitgevoerd. Deze straat stond vroeger bekend als het Jeneverbuurtje en het Kollegat, namen die lokaal duiden op de aanwezigheid van drinkgelegenheden en dames van lichte zeden. Het talrijke vondstmateriaal van de opgra ving met veel gebruiksaardewerk en honderden bolle flessen en kelderflessen uit de periode 1675-1750, maakt aannemelijk dat hier inderdaad kroegen hebben gestaan. Ottomaans aardewerk, een unieke verschijning Naast de goed te duiden wijn- en jeneverflessen en de gebruikskeramiek van Duits steengoed, Fries- en Brabants roodbakkend aardewerk, Delftse faience, Friese majolica en Chinees porselein, bevonden zich twee zeer afwijkende vormen van een beige tot grijs baksel tussen het vondstma- teriaal. Aanvankelijk werd vermoed dat de opgravers wat zogenaamd 'tuincentrumaardewerk' bij de vondsten had den gestopt. Dat bleek echter niet zo te zijn. Het gaat hier om een vrijwel intacte kalebasvormige fles en een fragment van een waterfilter versierd met geometrische zigzagpatro- nen en florale motieven in sgraffito-techniek. Tine Willems, Jan Jaap Waverijn, Gelein Jansen en Aaf Brans aan het graven in de tuin van het Buurtje 6 in 2008 (foto: HVT). eeuw werd een tweede put ernaast gegraven. In 1618 werd de Skilsloot aangelegd, waarlangs het Skillepaadje loopt. Via de sloot werd met pramen het water uit de Wezenput naar de dijk bij Oudeschild getransporteerd. Daar werden de watervaten met een windas over de dijk gezet. Als ge volg van de grote bedrijvigheid op deze plek vestigden zich er in de 17de en 18de eeuw meerdere herbergen en bordelen. Zodoende ontstonden namen als het Jeneverbuurtje en het "Kollegat" (gat doorgang, kol prostituee). In 1795 werd de Skilsloot verlengd tot de haven van Oudeschild, zodat de vaten niet meer over de dijk hoefden te worden getrokken. Het Jeneverbuurtje verloor daarmee haar functie als uitgaansgebied en "rosse buurt" voor zeelieden.1 Het grote aantal opgegraven voorwerpen is mogelijk afkomstig uit een gedempte zwaaiplaats die deel uitmaakte van de Skilsloot. V- ‘- V. f SS* .-4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 6