Vijfenzeventig jaar bevrijding? Stefan Boom Nummer 132, september 2019 Historische Vereniging Texel 3 Op 5 mei 2020 is het vijfenzeventig jaar geleden dat het Duitse leger in Nederland zich overgaf aan de Geallieerden. Daarmee kwam officieel een einde aan de Duitse bezetting van Nederland. Was daarmee heel Nederland bevrijd? Nee, want niet alle Duitse soldaten en hun Nederlandse bondgenoten legden zich bij de capitulatie neer. In sommige delen van het land, op de Dam in Amsterdam bijvoorbeeld, werd nog geschoten op de feestende menigte. Over de twee weken tussen 5 en 20 mei 1945 willen wij een themanummer maken van het blad van de Historische Vereniging Texel. We willen daarin nagaan wat er gebeurde in en buiten de verschillende dorpen op het eiland in deze periode en hoe het de Texelaars daarbij verging. Er zijn al veel verhalen bekend, maar we willen graag zoveel mogelijk getuigenissen verzamelen. Weet je iets van deze tijd? Heb je foto's of dagboeken, ken je verhalen uit deze tijd en wil je die met ons delen? Neem dan contact op met de Historische Vereniging: historischeverenigingTexel@kpnmail.nl, Stefan Boom: boomstef@xs4all.nl, Simon Dros: simonoudeschild@texel.com of Rein Stam: reinstam@texel.com. Hoe zat het op Texel? De oorlogsjaren waren hier vrij rustig verlopen. Maar in de nacht van 5 op 6 april 1945 kwam het hier gelegerde Georgische bataljon in opstand en brak er een harde strijd los. Texel werd ‘het laatste slagveld' van de oorlog in Nederland, met veel doden, gewonden en verwoestingen. Pas op 20 mei kwamen de eerste Canadese soldaten op Texel om de Georgiërs en de Duitsers op het eiland te ontwapenen. Toen pas kon de bevrijding ook hier echt worden gevierd.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 5