v tl' O enjaJLrvtt (J/ _^/e^£ L n o Envelop brief Pieter Luit. Nummer 132, september 2019 14 Historische Vereniging Texel Wacht op brief van mijn vrouw Aan de huysvrouw Van Dirk Pauw op de Colveniers Burgwall op de hoek van de Koestraat. Dirk Pauw, zoon van Klaas Pauw en Tetje Pieters Mout, woonde al vanaf 1771 in Amsterdam. Toen hij wilde trouwen met Catharina Demmer vroeg hij zijn moeder om toestemming. Bij notaris Jan Star verklaarde moeder Tetje Pieters Mout dat ze het goed vond dat haar zoon Dirk in Amsterdam ging trouwen.12 In 1775 werd uit dit huwelijk Klaas geboren en in 1778 Anna. een tWw De brief van Jan Luijt aan zijn vader, moe der en zuster is weer heel anders dan die van Simon en Aarjen. Jan heeft deze brief niet zelf geschreven. Dat gebeurde wel vaker bij zeelieden. Veel mannen konden hun naam wel goed schrijven, maar een brief was voor sommigen te moeilijk. Jan liet de brief door Pieter Pflaum schrij ven. Deze zet onder de brief: de onbekende groetenis van mij Pieter Pflaum de trouw maat van uw zoon en broeder Jan Luit. Pieter was net als Jan ook matroos. Hij kwam van Hamburg, een Duitser die goed Nederlands kon schrijven. De brief van Jan eindigt met: verder zyt gegroet van mijn u toe genege zoon Jan Luijt" en dan volgen de namen van zijn vader, moeder en zuster: “Pieter Luijt martje pauw en Zuster Zoutje Luijts met hast. Ik zie het voor me dat hij naast de schrijver Pieter Pflaum heeft gezeten en verteld heeft over zijn vader, moeder en zus en de namen van ze heeft genoemd. En Pieter schreef ze keurig op. Groeten aan Dirk Daalder Jan Luijt schrijft aan zijn vader en moeder: Eerde waarde vader en moeder wenzen u deeze en een goede welstan mag aantreffen wat my hier aangaat is god lof alles wel. Jan was de zoon van loods Pieter Jansz Luijt en Martje Jans Pauw. Naast zijn zuster Soutje (1759) heeft hij nog vier broertjes of zusjes gehad, die heel jong zijn overleden. Jan voer al vanaf zijn veertiende bij ka pitein Dirk Pauw op de Nicolaas Jan, in 1776 en 1778 was hij de kajuitjongen. Hij voer toen naar Bergen en de Middellandse Zee. Jan was in 1780 opgeklommen tot matroos. Wellicht was Dirk Pauw een neef van zijn moeder. Jan Luijt laat zijn ouders de groeten doen aan Dirk Daalder. Dat moet dan wel zijn beste vriend zijn geweest. Dirk Daalder was net zo oud als Jan en woonde ook in Den Hoorn. Dirk was enig kind van commandeur ter walvisvangst Cornelis Dirksz Daalder die in januari 1761 was overle den. Zijn moeder, Duwke Koning, was toen net zwanger van Dirk. Dirk heeft zijn vader dus nooit gekend. Moe der Duwke hertrouwde in augustus 1762 met Jan Pie- tersz Knaap en Dirk kreeg nog vier halfbroers/zusters. Brief van Jan Luijt aan zijn vader en moeder, door zijn maat Pieter Pflaum geschreven. X *<f j/ F Y A‘ z

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2019 | | pagina 16