1 Duitsers voorbij zagen lopen, nog zwaarder bewapend 2 dan de Russen, wisten we dat er geen kogels meer op ons 3 dak zouden komen. We hebben allemaal God bedankt en 4 konden eindelijk een beetje uitrusten. De ingepakte kle- 5 ding bleef een paar dagen in de zakken staan voor het ge- 6 val er nog een keerpunt in deze strijd zou komen. Maar 7 dat gebeurde niet en eigenlijk hadden we dat ook niet 8 echt verwacht. Ome Johannes en tante Nel woonden in 9 een meer bosachtig gebied richting De Koog en dat was 10 daardoor veel gevaarlijker. Het terrein was ook strate- 11 gisch van belang en zij moesten hun huis verlaten. Alle 12 dertien personen kwamen bij ons wonen. En wij waren al 13 met z'n elven. Ze sliepen in het hooi, in de schuur, in 14 kastlades en god weet waar nog meer. Ze bleven tot 21 15 april, toen alle open gevechten waren beëindigd. 16 Toen het vechten voorbij was hoorden we allerlei geruch- 17 ten, maar veel van die geruchten bleken waar te zijn. Een 18 flink aantal Russen hadden zich verborgen en deden dat 19 nog steeds op veel plaatsen op het eiland. Ze verstopten 20 zich in gaten in de grond, waarbij ze door stukken gras- 21 zoden boven hun hoofd te houden ontsnapten aan de 22 zoektochten van de Duitsers. Ze wilden zich verstoppen 23 in onze schuren, op onze zolders en in onze bomen. In de 24 nacht kwamen ze naar buiten op zoek naar voedsel en 25 drinken. Maar iedereen die gesnapt werd met het helpen 26 van de Russen werd ter plaatse neergeschoten. Na een 27 paar nachten hoorden we ze komen, sluipend om het 28 huis en tikkend op het raam. "We gaan dood van de hon- 29 ger, hebben jullie iets voor ons om te eten? Vader pro- 30 beerde hen te vertellen "Kom morgen terug, we zullen 31 achter de schuur eten voor jullie neerzetten." Ze gingen 32 weg en de volgende nacht werd er een pan aardappels 33 voor hen neergezet. Die was 's morgens verdwenen en 34 we hebben dat verschillende nachten gedaan. We zagen 35 of hoorden ze niet, alleen de lege pan werd teruggezet en 36 de volle weer meegenomen. 37 Niet lang daarna was vader (met twee van mijn broers en 38 zus Jos) aan het werk op de bollenvelden en hij zag dat er 39 gerommeld was met de strohoop. Dat stro wordt in het 40 voorjaar verzameld en opgeslagen om opnieuw te wor- 41 den gebruikt in oktober. Hij wordt boos omdat hij denkt 42 dat de buurjongens er mee hebben gespeeld en niet op- 43 geruimd. Hij harkt het stro weer bij elkaar om het met 44 een vork weer boven op de hoop te leggen. Plotseling 45 krijgt hij de schrik van zijn leven als er een mensenge- 46 zicht verschijnt en een hand met een revolver die op hem 47 is gericht. Hij begrijpt onmiddellijk dat dit een Rus is en 48 probeert uit alle macht om de man gerust te stellen. Hij 49 verzekert de Rus dat hij hem geen kwaad wil doen maar 50 wil helpen. En dan, aarzelend, verschijnen er meer ge- 51 zichten en ze realiseren zich dat vader degene is die hen 52 de laatste paar dagen van voedsel heeft voorzien. Ze be- 53 danken hem en vader laat hen verder met rust, nadat hij 54 ze weer heeft afgedekt met stro. Hij loopt nog te trillen 55 op zijn benen. Alleen moeder en de oudste kinderen wor- 56 den in vertrouwen genomen en verteld over de Russen in de strohoop met de instructie om er niets over te zeggen 1 en alleen de aardappels te schillen. Wij hebben nooit ge- 2 praat over ons geheim, net als veel andere Texelaars, 3 maar sommigen zijn gedood nadat ze betrapt waren door 4 hulp aan de Russen. De Duitsers realiseren zich dat ze de 5 opstand wel de kop in hebben gedrukt, maar ze hebben 6 nog steeds angst omdat er elke nacht slachtoffers vallen 7 door Russische sluipschutters. Ze beginnen een ver- 8 woede poging om het eiland te zuiveren van Russen. Ze 9 gaan hand in hand van zuid naar noord over het eiland. 10 Ze denken dat op deze manier er niets of niemand aan 11 hun aandacht ontsnapt door deze sto&ammethode. En 12 ze komen natuurlijk ook bij onze boerderij langs. Er is 13 nog hooi in de schuur en er wordt bevel gegeven om die 14 in de brand te steken. "Dan komen ze er wel uit." Vader 15 probeert uit alle macht om de Duitse commandant te ver- 16 tellen dat hij alle hooi eruit zal halen en dat er echt geen 17 Russen onder verborgen zitten. En de Duitser die vader, 18 Ome Johannes, vier zonen en zes neven klaar ziet staan 19 om te beginnen gaat akkoord. In minder dan geen tijd is 20 alle hooi buiten en zijn de Duitsers overtuigd dat er geen 21 Russen binnen zijn en ze gaan weg. Het was weer tijd 22 voor een dankgebed. En toen kwam het moeilijkste ge- 23 deelte, want we realiseerden ons dat de drie Russen in de 24 strohoop waarschijnlijk binnen twintig minuten het leven 2 5 zouden laten. Door ze te voeden en te helpen waren het 26 onze Russen geworden. Ze hadden hun leven gewaagd 27 om af te komen van de ook door ons gehate vijand en 28 waren daarom ook een van ons geworden. Het was niet 29 belangrijk dat we ze verder niet kenden of communisten 30 waren, er was een band, een gezamenlijke vijand. Wat 31 kunnen we doen? Alle vier en twintig bewoners van het 32 Langebosch wilden gaan kijken wat er ging gebeuren 33 met de strohoop. Maar vader riep onmiddellijk dat we 34 ons moesten verbergen. "Wat dacht je dat er gebeurt als 35 de Duitsers achteromkijken en ons zien staan kijken? 36 Dan weten ze dat er iets bijzonders is!" Dus kropen we 37 weg achter struiken en andere obstakels en keken van 38 een afstand. We zien vijf of zes soldaten op de ongeveer 39 1,80 m hoge strohoop klimmen en die beginnen daarin 40 met bajonetten te steken. Ze doen dat tot heel diep en we 41 zijn ervan overtuigd dat ze een van de Russen zullen ra- 42 ken en geschreeuw zullen horen. Of ze steken de hoop in 43 brand. Maar nee, de Duitsers schudden hun hoofd, er 44 wordt een order geschreeuwd en ze trekken verder. We 45 konden het bijna niet geloven. Uiteindelijk werd het 5 46 mei en daarmee de overgave van alle Duitse troepen. De 47 oorlog was voorbij. Toen we dat hoorden is vader naar 48 de strohoop gelopen en riep: "De oorlog is voorbij. De 49 oorlog is voorbij." De mannen kwamen uit hun schuil- 50 plaats en tranen stroomden over hun wangen. Ze om- 51 helsden en kusten vader, noemden hem "Vati" en een 52 van hen neemt een gouden ring met een grote blauwe 53 steen van zijn vinger en schuift die om vader 's vinger en 54 zei: "Je hebt ons leven gered, we kunnen je hiervoor 55 nooit genoeg bedanken". Vader neemt de Russen mee 56 6 Historische Vereniging Texel Nummer 129, december 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 8