zy h: r Oorlogstijd Corrie Stoelinga - van Heerwaarden 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 2 27 28 "Moeder ik denk dat ik moet gaan onderduiken". Mijn 29 vaders stem klonk nerveus. Het was al laat die dag en hij 30 kwam net terug van zijn werk op de boerderij van 31 Eelman, een onaangename jonge man die, naar werd ge- 32 fluisterd, sympathiek stond tegenover nazi's. Aan het 33 einde van de winter was hij opgeroepen voor militaire 34 dienst en hij had vader ingehuurd om naar de boerderij 35 te kijken. Wat vader betreft waren de geruchten alleen 36 maar geruchten en eenentwintig gulden in de week was 37 meer dan hij in jaren daarvoor had kunnen verdienen. 38 De noodzaak om hulp te krijgen op de boerderij werkte 39 in vaders voordeel, want Eelman stond niet bekend om 40 zijn vrijgevigheid. En toen, op 10 mei vielen de Duitsers 41 Nederland binnen. De Nederlandse autoriteiten hielden 42 direct razzia's en alle van nazisympathieën verdachte 43 mensen werden opgesloten, ook Eelman. Op 14 mei 44 werd Rotterdam platgebombardeerd en de Duitsers 45 dreigden met Amsterdam heteelfde te doen als er niet 46 onmiddellijk werd besloten tot een onvoorwaardelijke 47 overgave. Die kwam op 15 mei. De Nederlandse nazi's - 48 ze werden N.S.B.-ers genoemd - werden vrijgelaten en 49 op belangrijke posten in het bestuur gezet. Natuurlijk 50 waren ze uit op wraak. Eelman was ook vrij en hij begon 51 vader ervan te beschuldigen dat hij de oorzaak was van 52 zijn arrestatie. Vader kon niets doen om zich te verdedi- 53 gen. Het verhaal van een sympathisant is altijd meer 54 waard dan van een willekeurige burger als de autoritei- 55 ten allemaal N.S.B.'ers zijn. Dus kon vader alleen maar 56 wachten en hopen en klaar staan om onder te duiken. Of soldaten zouden kunnen komen om hem te arresteren of alles zou als een wonder op een of andere manier over waaien. Ik weet nog steeds niet waarom Eelman nooit verder aktie heeft ondernomen, maar de reden is niet be langrijk. Niemand kwam vragen stellen en er kwamen geen soldaten langs om vader te arresteren. Na een tijdje probeerden we wat te ontspannen en ons leven weer zo veel mogelijk zijn normale gang te laten gaan. Maar spoedig was het duidelijk dat dat niet gemakkelijk was in een land dat in oorlog is en dat een normaal leven pas weer mogelijk was als het eiland weer van ons was. De nazi's gingen alles controleren. Ze begonnen met alles op te kopen uit de winkels, kleding, schoenen, jassen etc. Ze betaalden ervoor - ze waren goed opgevoed - en ze stuurden het naar hun familie in Duitsland waar die din gen al schaars waren. Dat waren de Duitse bezetters. De Nederlandse nazi's waren een grotere bedreiging. Dat waren de gehate overlopers die straffeloos hun nieuw verworven macht uitoefenden en zich bemoeiden met alle aspecten van ons leven, alleen maar omdat ze een ge weer droegen. Ze begonnen met de schoolboeken. Ze werden gecontroleerd op teksten die tegen de nazi's of tegen Duitsland konden worden uitgelegd. Alles waar iets in stond wat hun niet zinde werd in beslag genomen. Heteelfde lot ondergingen radio's en fototoestellen, voor zover die niet al eerder goed waren weggestopt. Iedereen die een auto of een paard en wagen had werd gedwon gen om voor de Weermacht te gaan werken, het Duitse bezettingsleger. Ze eigenden zich ook het verdelen van Historische Vereniging Texel Nummer 129, december 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 4