O Esperanto parolata Harry de Graaf 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 3 (Wij spreken Esperanto). Deze tekst werd door Harry de Graaf uitgesproken als opening van Open Monumentendag 2018, bij het Esperanto-monument aan de Kogerstraat in Den Burg Gisinjoroj. Koran bonvenon. Volonte mi rakontas ion pri tiu speciala monumento kaj pri la specialaj homoj, kiuj efektivigis gin en la jaroj antau la milito. Dat betekent: Dames en heren, hartelijk welkom. Graag wil ik u iets vertellen over dit bijzondere monument en over de bij zondere mensen die het in de vooroorlogse jaren tot stand hebben gebracht. Toen ik in 1962 als verslaggever in dienst kwam van de Texelse Courant had ik mijn kantoortje op de hoge zolder van de drukkerij aan de Parkstraat. Op die zolder was ook het bedrijfsarchief van de uitgever Langeveld De Rooij. Het gebouw was in de Russenoorlog grotendeels in puin geschoten, maar weer opgebouwd uit het oude materiaal. Wat te zien was aan de tientallen gaten in bal ken en planken, veroorzaakt door granaatscherven. Bij die beschieting was echter geen brand ontstaan waardoor verrassend veel van de inboedel bewaard was gebleven. Bij die inboedel vond ik talloze boeken, ansichtkaarten, pamfletten, persoonlijke brieven en zelfs deskundig ge maakte 16 mm films die allemaal betrekking hadden op Esperanto, de wereldhulptaal waarmee de gebroeders Johan en Gijs Duinker zich in de jaren 30 en 40 intensief De eenvoudige en makkelijk te leren wereldhulptaal Esperanto werd bedacht en in 1887 geïntroduceerd door de Joodse arts Lezjer Zamenhof. Dat was ook het oprich tingsjaar van de Texelse Courant maar dat zal wel toeval zijn. Het ideaal van Zamenhof was dat met Esperanto de verschillen tussen volken en culturen zouden worden overbrugd in het belang van vrede en welvaart. Hij kreeg wereldwijd navolging, vooral op Texel dank zij de broers Duinker die hun toen al huis aan huis gelezen Texelse Courant gebruikten om te taal te promoten. Bovendien waren ze actief betrokken bij regionale en landelijke or ganisaties die heteelfde doel hadden. Ze deden mee aan congressen en excursies die soms ook op Texel werden gehouden, blijkens de filmbeelden die Gijs Duinker maakte en die gelukkig bewaard zijn gebleven en enkele jaren geleden werden verwerkt in het historische pro gramma Andere Tijden. Wat wij nu de Europese gedachte noemen was voor Esperantisten niet eens zo heel bijzonder. Hun ambities bij het onderhouden van vriendschapsbanden waren let terlijk wereldwijd. In de jaren 30 waren er tientallen, waarschijnlijk honderden Texelaars die Esperanto leer- den, veel meer dan in andere plaatsen. Dat had ook iets te maken met de reputatie die de Duinkers hadden. Uit de verhalen van mijn ouders en de Esperantisten die ik nog heb gekend, kan ik afleiden dat het geen keiharde zakenlieden waren maar integere vriendelijke mensen die algemeen vertrouwen genoten. Als iets van de Duinkers uitging dan zat het wel goed, was de opvatting. Soms denk ik dat het in de genen zit, want de paar nako melingen die ik wel eens spreek hebben dezelfde inne mende uitstraling. Texel was het groene eiland, groen naar de groene ster in de Esperantovlag. Dit opmerkelijke feit kreeg zichtbaar gestalte in dit monument dat hier aan de Kogerstaat in 1935 tot stand kwam, ook op initiatief van de Duinkers die het benodigde geld met dubbeltjes en kwartjes bijeen brachten. Ze namen de befaamde architect L.Igesz in de arm; voor de rest gebeurde alles met lokale krachten vooral Esperantisten. De meest opmerkelijke was Siem de Waal die het metselwerk uitvoerde maar al voor die tijd met Esperanto bezig was. Hij reisde per fiets door £W Btttf iniuta Itscel) Prentbriefkaart £a Üftamtfo - monumenia, (coll. Klaas Uitgeest) Nummer 129, december 2018 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 31