Inmiddels lagen wij al in de sluis een bult paling te ver werken. Moeder gaf grote brullen van euforie. Ik zei te gen haar: 'hou je bek, we hebben geen pottekiekers no dig'. We hoorden namelijk de hele tijd een auto of auto's boven ons langs rijden! Uiteindelijk waren we klaar, de fuiken in de boot en de buit in het leefnet. Het was nu wel echt donker. We voe ren uit de sluus om de boot aan de kat te leggen. En daar stond een auto op de diek en een ziedende vader, hele maal overstuur. Hij had van alles in zijn hoofd gehaald. Ik had hem nog nooit op mijn moeder horen schelden, maar nu was hij ruig. Het stoom kwam uut z'n ore. Moeder was nog zo groos op de vangst, maar vader riep: 'mens stik in je paling' En tegen mij 'jij had beter moe ten weten', daar kon ik het mee doen! Sorry voor vader, maar wij hadden een vangst en een avontuur om nooit te vergeten. Een mobiel zorgt nu soms voor stress, maar had toen toch wel heel wat stress kunnen voorkomen. Met de 'Zeevonk' aan de slag Toen ik klaar was op de visserijschool en naar zee ging bloedde de Vonk palingvisserij dood. Een tijdje dan. In 1993 woonden ik en gezin in Oudeschild aan de Schilderweg. Toen heb ik weer een bootje aangeschaft, onze eerste 'Zeevonk' Daar heb ik met zoons Cor, soms Klaas-Willem en later met Thijs in de weekenden veel mee gevist. Met een boomkorretje met de borden en ook wel met staand wand. Ook hebben we jaren met Ooster schietfuiken gevist. Die vingen toen wel goed. Mijn schoonvader Klaas Uitgeest kon de paling echt niet voor eten. We vingen in vier maanden vaak wel voor een jaar te eten! Toen Thijs naar Urk naar de visserijschool ging ben ik gestopt met de fuiken enzo. Ik kon dat in mijn up pie niet klaren. Mare Librum en vergunningen 't Meeste van deze periode geschiedde onder een consent van de Gemeente Texel. Dat was de enige voorwaarde voor deze zorgeloze tijd wat vergunningen betreft. In de latere periode van butedieks vissen was deze zorgeloos heid wel weg. Toen moest je vergunningen regelen. Wij hadden vier fuiken vergunningen, vader en de drie zoons ieder één, aan de dijk bij Oudeschild. Deze kwa men van Hoogheemraadschap (Dertig Polders). Ook hadden we vier recreatie vergunningen uitgegeven door LNV. Dit was voor staand wand vissen op bijvoorbeeld tong en kubben en/of schietfuiken. En daar moest je na tuurlijk alle jaren leges voor betalen. Met een tussentijd van twee jaar werden al onze rechten geschrapt. Ridders te voet. Dat kwam door de paling her stelplannen van Dupan. Ik begrijp best dat beroeps- voor recreatievissen gaat. Maar af en toe wat klooien moet toch eigenlijk wel kenne fiend ik. 't Oergevoel van jagen en vissen op en rond ons eiland! Ik heb toen nog geprobeerd om via Rijkswaterstaat een vergunning te krijgen voor het in de haven vissen. Maar omdat mijn broer, die bij RWS werkte, een slechte ver houding had met iemand die over de vergunningen ging, ging dat niet door! Ja, dat is dan ook weer Tessels. In zéé en an de lient (foto collectie Vonk) Nummer 128, augustus 2018 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 9