Links bi] de diek de sluus, an de andere kant van de diek is er een inham (ansichtkaart collectie Vonk) effe effe efffe vvvvvvol baggerenVan het geld wat met de paling werd besomd kochten we een Johnson buiten boord motor van wel 8 pk. We deden mee in de pk race, net als met de kotter toen! Stoom uut z'n ore Moeder en ik beleefden van alles met dat kubbe- of fuke vissen en met die handel. Ergens in de naseumer van 1971. 's Ochtends had vader gezegd dat we niet naar de fuke mochten gaan. Het waaide al twee dagen te hard om ze te lichten en dat moest toen eigenlijk elke dag. Ik zat toen op de visserijschool in Den Helder en kwam met de TESO bus rond een uur of vijf thuis. Moeder vroeg: 'moeten we die fuke niet hale? 't Weer liekt wel effe skappelij- ker'. Natuurlijk was ik zo over te halen. Vader werkte in Oudeschild en zou pas over zessen komen te eten. Moeder de oliejas an, een soort stretch broek en het sjaal tje op d'r hooft met de knoop onder haar kin. Zo gingen we naar de diek. We hadden wel wat gestrakel om in de boot te komen, het woei nog best wel flink. Maar wie A zegt, zegt ook B! We voeren redelijk voor de wind richting 't Bonte Baken, daar hadden we twee setjes schietfuiken staan. Twee keer drie paar fuiken, twaalf stuks dus. Ze zaten machtig vol met floob, prut en paling. Ze hadden veul te lang staan. Als we ze weer hadden laten zakken waren ze wegge stroomd. We werkten ons rot om de fuiken heel in de boot te krij gen. Alles op een hoop! Het tij ging om en de zee schoot aan. Het werd triggy. Daarom maakten we de fuiken daar maar niet schoon en leeg. Alles kwam op een paar grote bulten in de boot te liggen. Je kon je kont niet ke ren. Ik zei tegen moeder: 'we krupe straks in de sluus en dan klaren we ze deer'. En zo stoomden we zwaarbela den in de wiend op. Het schoot geen reet op. We kregen veel water over en moesten puur hozen om de zaak drie- vend te houden. Na een half uur stomen kregen we wat opper van de diek. Ik heb de boot in de sluus gevaren en we lagen ei genlijk prima tegen de deuren. We zijn aan het werk ge gaan met uitschudden en legen van de zware fuiken. Dat liep qua tijd nogal uit, maar er zat een hele bult paling in. Moeder en ik waren erg enthousiast! Vader kwam thuis en zag dat 't buitenboord motortje weg was. Verdomme, hij ging geliek naar de diek met een verrekijker. Hij zoeken, maar kon ons niet vinden. We lagen toen niet in zicht. Hij ging weer naar huis. Maar na een uurtje, het begon al te schemeren, ging hij weer naar de diek. Weer niks te zien. Hij draaide de auto dwars op de diek met de koplampen naar zee, vol licht en af en toe toeteren. Reed verschillende keren heen en weer, niks te zien. Vroeg zich af of hij de reddingboot moest bellen, maar dan moest hij naar huis en dan kon ook weer niet dacht hij. 6 Historische Vereniging Texel Nummer 128, augustus 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 8