ei£i am -fcü dat de hoge rand altijd zere handen en armen opleverde bij het peddelen. Het antwoord van De Wijn: 'Vonk, ik heb hem zo gebouwd, ik verander niks, want ik wil niet dat ze ver zuipen!'. Daar kon me vader het mee doen! Daarna zeurden Wim Vonk en vriend Jaap Sum om een bootje om te vissen. Uiteindelijk bestelde vader bij Ab Hemelrijk een platboomsbootje. Jaap kreeg een zelfde. Ze werden voorzien van een 6 pk Penta buitenboord motortje. Dat werd later het bootje waar wij al die paling- en mossel avonturen mee hebben beleefd. Mossels halen deed ik met me vader Cor Vonk en met Willem Griek. Dan visten we achter de Wort op het perceel van Kees de Keizer van de BRU 17 en 19. Willem seit dan: "Cor, Project schietfuiken We hebben ook nog met schietfuiken en met kissies ge vist. In die kissies of kokertjes zat aan weerszijden een keeltje. Daar moest het aas in, wou je wat vangen. We hebben er wel wat paling mee gevangen, maar vaker was het krabben vissen! Op het IJsselmeer werkten die kis sies wel, geen stroming. Met schietfuiken ging 't beter. Maar die moest je dan wel alle dagen lichten. Met de eb en vloed zaten de voorlijven snel vol met floob en dan was het vangen gedaan. Kubben draaien op de stroom, zodat de open kant altijd schoon blijft. De schietfuiken moest je na twee tijen lichten, maar om dat je ook wel eens wat anders moest doen, of het was geen weer, dan lagen de schietfuiken van ons wel eens een halve week in de boot. Kees Daalder Kees en Netty Daalder woonden tegenover ons op Vierhuizen. Kees voer op de TX2 bij ons en had een hekel aan lezen, maar zijn handen gingen maar. Hij heeft wel 6000 kubben gemaakt, ook wel 6000 fuiken. Ik kwam daar vaak. Toen ik een jaar of acht was, breidde ik voor het eerst een fuik bij Kees. Ik heb heel veel van hem ge leerd. Veel mensen kunnen niet meer netten breien. Zij maken mazen met de boetsteek. Maar ik kan nog steeds breien met mijn ogen dicht. Zelfs op het kleinste schieltje (maas wijdte) met een lolly stokkie (maatstokje). Maar was toen toch wel blied dat er machinaal gebreid wand kwam, dat schoot wat meer op! Bootjes voor jongens die binne en bute diek opgroeiden Op Oost hadden heel veel jongens een kano om gewoon mee te varen of om mee te vissen. Jac Betsema heeft er ver schillende gebouwd. Ook de vader van Jaap Dijker, die op Nieuwe Schil woonde, bouwde veel kano's en bootjes. Mijn vader bestelde bij Cees de Wijn in Oudeschild een tweepersoons kano voor mijn broers Jan en Wim. Maar de kano was naar het zin van vader en de broers te hoog en te breed en was niet snel. Vader klaagde bij De Wijn Willem, Adrie, Tine Vonk en Piet Kooger. Bootje ervoor is van Jaap Sum (foto collectie Vonk) Nummer 128, augustus 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 7