Zo kwam ik een keer met paling bij Cneel Plaatsman (mevrouw Klippel). Die woonde midden op Oost, bij het Schoolhuus van Pierik het slag in en dan bijna op het end. Ik vergeet het nooit meer. Cneel kon zelf wel villen, ze zei doe ze maar in het arrecht. Dus liet ik voorzichtig de dikke palingen (bakpaling) in de gootsteen glijden, dat ging best totdat er eentje met zijn steert onder het gootsteendesseltje kwam. Er wupte zo 2 of 3 palingen in Gerrit de Haan met z'n jeepie (foto collectie Ecomare) de afvoer. Cneel stak haar dikke duim in het gat onder 't slaken van de kreet "Adrie zie dat je ze kregt". Zo kon ik voorzichtig alle paling uit de bak en van de grond in het netje terug stoppen. Ze heb wel tien minuten met die duum in 't gat zete! Moeder verkocht klussies palingen bijvoorbeeld aan Sieme de broodvechter, ik weet echt niet meer wie dat was. Of ze verkocht de paling aan huis ongevild of ge vild, dat laatste moest ik dan doen. Daar kregen we dan wel de papieren riesdaalders voor. Ze verkocht ook pieren aan huis. Die werden door broer Willem en Jaap Sum gespit bij de Krassekeet. Dat waren dikke pieren. Of ze gingen bij Utopia, die waren kleiner, maar er lagen wel goeie plekkies. Soms wel vier in één steek. Tien jaar later deed moeder in wol en katoen. Die liet ze vader betalen, zodat het pure winst was. De Moge storm en de naoorlogse smaak Een paar weken in het seizoen hadden we last van de moge storm. Dan vingen we alle kubben vol met schijters (puitaal). Vader had het altijd over moge, ik denk dat dat Tessels is. We hadden er last van, er wilde geen paling meer in, en als je aan het lichten was raakte je zeikte nat zo klapperde en spetterde dat met z'n allen. Die moge daar had vader een herinnering aan. Hij ver telde dat Antje van Naan in de oorlog die dingen rookte. Die waren toen verschrikkelijk lekker. Dus Kees Daalder maar gevraagd en die rookte een paar emmers vol moge. Kees dacht altijd in het groot. Vol goede moed ging vader te proeven. Dat was een deceptie, ze waren niet te raggen. Cneel in d'r element (foto collectie Vonk) Nummer 128, augustus 2018 Historische Vereniging Texel 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 5