In de proefsleuven werden 47 sporen gevonden, waarvan de meeste greppels en sloten zijn. Deze zijn veelal terug te vinden op (historische) topografische kaarten vanaf 1850. Sommige greppels en sloten zijn later hergebruikt om het gebied te ontwateren via plastic drainagebuizen. (foto 2) Een aantal greppels is gedempt met dorpsafval uit de omgeving en/of stadsafval uit Amsterdam dat voor dit doeleinde hier naartoe is gebracht. Dit afval be staat voornamelijk uit diverse soorten keramiek, zoals faience, majolica, roodbakkend aardewerk, steengoed en Europees porselein. De scherven behoren tot een uiteen lopende reeks van alledaagse gebruiksvoorwerpen, zoals grapes, borden, kannen, (thee-)potten, lekschalen, olie lampen, vuurtesten, vergieten, koppen en een vuurstolp. Het keramiek is afcomstig uit allerlei productiecentra in Nederland en het Rijnland, waaronder Friesland, Gouda, Brabant, Westerwald, Raeren, Langerwehe, Harlingen en Delft. (foto 3,4,5) Behalve greppels en sloten werd ook een zogenaamde kolk gevonden. Kolken worden vaker aangetroffen op Texel en zijn gebruikt als drink- of wasplaats voor vee. Naast de archeologische sporen en vondsten is de bodem- opbouw bestudeerd. Daaruit bleek dat het plangebied be staat uit twee landschappelijke zones. In het noordelijke deel zijn afzettingen van een kreekgeul aanwezig die stamt van na Romeinse tijd, terwijl in het zuidelijke deel een akkerdek is aangetroffen dat niet ouder is dan 1949. Al met al zijn enkel sporen en vondsten uit de Nieuwe tijd aangetroffen tijdens het archeologisch proefsleuven- onderzoek. Het ontbreken van oudere sporen kan waar schijnlijk verklaard worden door de landschappelijke lig ging van het plangebied. Dit ligt namelijk aanmerkelijk lager dan het aangrenzende hoge dekzandlandschap. Daarnaast was het plangebied in het Holoceen voor het grootste gedeelte een moeras, vandaar ook het toponiem 'Mars' in Marsweg, dat 'moeras' betekent. (foto 6) 3, 4, 5. Scherven steengoed, majolica, faience, Nederrijns-, Fries en Noord-Hollands rood aardewerk. 6. Opgraving Marsweg, zomer 2017 met op de achtergrond de nieuwbouw van Den Burg - Oost 26 Historische Vereniging Texel Nummer 128, augustus 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 28