kunnen hebben dat ik, als ik 70 jaar oud zou zijn, meer dan 130.000 mijl zou hebben gevlogen. Nu ik terugkijk is het moeilijk voor te stellen dat het mo gelijk was om ons te vermaken als kinderen. Geen tele foon, geen radio, geen TV en geen auto. De winters waren mild tijdens de eerste 10 jaar van mijn leven, dus we konden zelfs niet schaatsen. Pas in de win ter van 1939 was dat mogelijk en het was het lange wach ten waard. Oude schaatsen kwamen tevoorschijn van de zolder en vader stampte op het ijs om te zien of het sterk genoeg was voordat we erop mochten met onze schaatsen. Daarna kwamen er een paar oude stoelen en krukjes op het ijs en werd ons voorgedaan hoe je daarachter sierlijk kon wegkrabbelen. Eerst was dat krabbelen erg onbehol pen, maar we leerden snel. De stoelen werden aan de kant gezet en we zaten elkaar achterna op en neer de sloot en zeker niet meer krabbe lend. We kregen ons deel in hard vallen, maar meer dan dat in het plezier. Maar toen ging het sneeuwen en was het schaatsen voorbij. Met de sneeuw kwamen er nieuwe vormen van vermaak. Die winter kregen we zoveel sneeuw dat we een pad moesten graven naar de weg. Toen het nieuwtje er af was voelde ik hoe geïsoleerd we waren tijdens een echte winter. Geen school, geen post, nergens naar toe kunnen en geen middelen om weg te Thijs, Corrie en Hanna komen. Voor een langere periode kon geen sneeuwploeg de weg voor ons huis berijdbaar maken. Gelukkig kwam het niet vaak voor op Texel dat het zo winters was. Strenge winters waren vooral voor moeder erg moeilijk. 's Morgens was alles bevroren, er was geen stromend water, geen verwarming, behalve een houtge stookte kachel, met buiten een stapel houtblokken onder een dikke laag sneeuw. Vader had zijn deel van de pro blemen met koeien die moesten worden gemolken en heel veel schepwerk. Ook het oude huis zorgde voor problemen. Het dak voldeed prima als het regende en het water naar beneden stroomde, maar sneeuw werd naar boven en dus naar binnen geblazen tussen de dak pannen door en kwam op zolder terecht. Na een sneeuw storm kwam het voor dat er sneeuw op ons bed lag. Hoewel de winter de tijd was met het minste werk op de boerderij was er toch heel wat te doen, vooral voor Hanna en mij, omdat we de oudste meisjes waren. De bo nen en erwten die vader gezaaid en geoogst had moesten schoon gemaakt worden voordat we ze konden gebrui ken of verkopen. Dat werk werd altijd gedaan in de enige warme ruimte in huis, de woonkamer. De bonen of erw ten werden op een grote hoop midden op de eettafel ge legd en wij zaten daar rondom heen met een grote pan om de slechte eruit te halen en de goede schoon te ma ken. Daarna werden ze gewassen en moeder deed ze in potten. Omdat groene erwten de enige groene groente was gedurende de winter moest er een flinke hoeveel heid worden verzameld voor zo'n grote familie. Onder het werk werden er altijd liedjes gezongen, moeder kende er wel honderd. Ze had een goede stem en hield van zingen, vooral als we bonen aan het uiteoeken waren of als ze de was deed. Als er een leverancier langs kwam en moeder was aan het zingen, dan treuzelde hij en liet haar eerst uiteingen voor hij zijn komst aankondigde bij de buitendeur. Ome Piet was een van die mensen en hij heeft me later opgebiecht dat hij heel wat keren buiten had staan wachten en luisteren naar de vrolijke liedjes. Toen de oorlog uitbrak kwam er nog meer werk bij. We moesten gaan spinnen, want er was geen wol, garen en stof meer te koop. We waren blij als we een vacht wol konden kopen van een bevriende schapenboer, maar dat was gevaarlijk omdat alle producten direct naar de Duitsers moesten worden gebracht. Die hielden streng de controle over al dat soort goederen in het hele land. Maar als we wol op de kop konden tikken dan gingen we spinnen. Op het eind van de dertiger jaren kon niemand dat meer en daarom moesten we het vanaf de eerste be ginselen opnieuw leren. Al generaties lang had niemand dat meer gedaan. Nummer 128, augustus 2018 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 21