De Lancaster III ED943 bommenwerper neergestort in 1943 bij paal 8 op Texel Andreas Wachtel 4. Tekening van het gebruik van het ezelshoofd op een Oost- Indiëvaarder. Conclusie Het ezelshoofd is afcomstig van een groot inkomend of uitgaand 17de of vroeg 18de-eeuws zeilschip. Het is mo gelijk in een storm vergaan en door de golven uit elkaar geslagen. In korte tijd verzandden de scheepsresten van wege de sterke eb- en vloedstroming. Een verband tussen de verschillende scheepsonderdelen en speciaal het ezelshoofd bleef lange tijd bestaan. Het ezelshoofd zat vast met smeedijzeren band en verstaging aan de al of niet losse delen van de mast. Het ezelshoofd bleef op de locatie van het wrak totdat het ijzer verging en het los kwam. In een zware storm met veel zandverplaatsing kwam in januari 2017 het scheepsrestant weer boven de bodem. Het inmiddels losse ezelshoofd raakte mede door het 'zware water' op drift en belandde snel op het strand van de Hors. Het ezelshoofd ligt nu veilig in een bad in Museum Kaap Skil. Ergens, zuidwestelijk van Texel in de Noordzee rond de Razende Bol of Molengat ligt vermoedelijk de bron van dit onfortuinlijke maar bijzondere verhaal; een wrak van een groot zeilschip uit de Gouden Eeuw. Alle technische scheepstermen zijn na te lezen op: www.vocsite.nl Gedurende de Tweede Wereldoorlog (1940-1945) vond niet alleen op het land strijd plaats, ook het luchtruim was onderdeel van de strijd om Europa. Nadat de Luftwaffe in 1940-1941 boven Engeland operaties op burger- en mili taire doelen uitvoerde, was het na 1940 de geallieerde zijde die de Duitse industrie en steden poogde lam te leg gen door middel van grootschalige bombardementen. In dat kader stegen in de nacht van 25 op 26 juni 1943 maar liefst 473 bommenwerpers van het Britse 'Bomber Command' van de Royal Air Force (RAF) op voor een luchtaanval op de steden Gelsenkirchen en Bochum in het Duitse Roergebied. Boven Engeland hingen die nacht sta pelwolken, maar boven de rest van de vliegroute en het gronddoel lag een dik wolkendek. (foto 1) 2. De neergestorte Lancaster op het strand van Texel kort na het neerhalen. Nummer 128, augustus 2018 Historische Vereniging Texel 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 13