3. Het ezelshoofd wordt opgehaald met een grote shovel. kon het 1,25 m lange en rond de 400 kg zware blok naar Museum Kaap Skil in Oudeschild worden vervoerd. (aft 3) Tal van vragen kwamen naar boven. Van welk schip is het aftomstig, hoe oud is het en hoe kwam het op deze plaats terecht? De functie van een ezelshoofd op een zeilschip In Hoorn werd op dat moment de replica van het schip De Halve Maen opnieuw getuigd. Tuiger Ron Groenestein was direct geïnteresseerd om te bestuderen hoe een origineel ezelshoofd er uit zag. Voor zover be kend was dit het tweede in Nederland gevonden ezels hoofd. Een eerdere vondst uit 1990 van een kleiner Texels ezelshoofd lag in een conserveringstank, ook in Museum Kaap Skil. Een Hollands ezelshoofd rust op de mast van een zeil schip en kent twee functies. (aft 4) De eerste is het vor men van een verbinding tussen mast en steng, om deze overend te houden en voor het opbrengen en schieten van de steng. Een steng is een verlenging van de mast. De mast is over het grootste gedeelte rond. De onderkant van de mast (de hieling) is vierkant. Het ezelshoofd voor komt het omvallen van de steng tijdens het opbrengen of schieten. Met schieten wordt het laten zakken van de steng bedoeld. De takel met touw die de steng hijst of schiet, heet windreep. De windreep zit vast aan een oog bout onder het ezelshoofd, het touw vaart (gaat) door de hiel van de steng en vaart terug omhoog door een blok aan het ezelshoofd om dan naar het dek te gaan. Het touw wordt aangehaald (opgewonden) met de kaapstan der. (aft 5) Deze constructie met een schuiftare steng is rond 1570 bedacht door de Enkhuizer scheepsbouwer Wouter Krijnsz. Voor die tijd zat een steng permanent vast aan de masttop met een woeling, een touwomwikkeling om samengestelde masten. Dat was zo door heel Europa. Door de permanente druk op het want, sleet dit tuigage snel. Door de steng te laten zakken als het schip niet voer, werd slijtage en schade voorkomen. Een steng die naar believen op- en afgetuigd kon worden zonder de hele constructie en tuigage aan te passen, werd razend snel overgenomen door alle Europese zeevarende naties. Het basisprincipe is in de eeuwen nooit veranderd, al worden mast en stengen tegenwoordig in staal uitge voerd. De tweede functie van het ezelshoofd is het hijsen van het grooteeil, de onderra. Door een ingenieuze construc tie kon via katrollen vanaf het dek de ra worden gehesen en gestreken. Achter de mast, in de touwbocht, hing een kardeelblok. Recht hier onder stond ook een blok aan dek. Deze twee blokken vormden een takel om de ra mee te kunnen hijsen of strijken. (aft 6) Ezelshoofden met draaireepgroef worden nu alleen gebruikt op replica- SUBZONE 5. Een behouden ezelshoofd op de voormast van het het Medemblikker fregat Huis te Warmelo (1715) op de bodem van de Finse Golf. (Foto SubZone Oy, Helsinki) Nummer 128, augustus 2018 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 11