Een 17de-eeuws ezelshoofd op het strand van de Hors Hans Eelman Ron Groenestein Het uitgestrekte gebied op de zuidpunt van Texel heet de Hors. Het loopt met vloed onder en met springvloed staat het vol water. Ten zuiden van de Hors ligt het Marsdiep, de vaargeul naar de Zuiderzee, tegenwoordig de Waddenzee. Westelijk ligt het eiland de Razende Bol en de Noordzee. Door getijdenwerking en afslijting is de zeebodem en alles wat daar in ligt zeer dynamisch. vondst gedaan, een groot stuk hout met een bijzondere vorm. Scheepskenner Hans Eelman wordt gevraagd om expertise waarop de wedervraag is: 'heb je het meegeno men?'. Het antwoord was 'nee, want het is te groot en te zwaar'. Een paar dagen later ging het duikteam van Phileas Fogg, dit keer op het droge, in een poolwind een kijkje nemen. Het viel op dat het blok niet, zoals de meeste scheepsdelen, was opgegeten door de paalworm of aangetast door de zeepokken. Het moest dus vers uit het zand van het zeegat zijn komen. Door de storm was het grote blok hout inmiddels dicht bij de vaargeul ko men te liggen, klaar om weer in de diepte te verdwijnen. Ondertussen zond Hans Eelman enkele foto's naar scheepsbouwmeester Willem Vos van de Bataviawerf te Lelystad. Vos meldde prompt terug dat het om een 'ezelshoofd' van Hollandse oorsprong ging, een histo risch maritieme vondst van minstens 250 jaar oud. (aft 2) Een ezelshoofd is een massieve houtverbinding tussen de hoofdmasten van een schip en de hogere mastconstruc- ties. De vondst was waardevol en moest worden gebor gen. Op de Hors zijn geen wegen, alleen zandstrand, slenken en soms drijfzand. Door de inzet van een shovel 2. Het ezelshoofd wordt uit het zand getrokken. Begin januari 2017 wordt door Henk Wuis uit Oudeschild op de zuidpunt van de Hors een vreemde 1. De vondst van het ezelshoofd op De Hors. 8 Historische Vereniging Texel Nummer 128, augustus 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 10