Het schieten was toen gauw af en toen zijn ze Jan gaan halen, die lag in de kamer, ze hebben hem weggedragen naar ons toe en daar heeft hij nog even geleefd en toen waren we 2 dierbare levens kwijt, want Jan was ook een kind van ons, een allerliefste jongen die ik niet meer kwijt wou. Ikzelf heb vanaf het begin zo hevig gebloed uit 2 hoofd wonden (m'n schedel gelukkig niets geraakt) dat het was haast niet te stuiten. Henk met zijn doortastendheid brulde maar om lakens en bond maar om m'n hoofd. Toen zijn we op een wagen Den Burg uit getrokken alles vluchtte Den Burg uit naar een dichtstbijzijnde boerderij waar we 's nachts gebleven zijn en de volgende morgen naar het ziekenhuis. Daar waren ondertusschen al opera ties ondergaan o.a. benen en armen geamputeerd enz. vreselijk hè? Ik vraag me af of deze brief niet te erg is om te verwerken, er staat haast teveel leed in. Dat dit allemaal nog over ons eiland moest komen had den we niet meer verwacht. Oorzaak: gevechten tusschen Russen en Duitschers. Onteaglijk veel Russen zaten hier gewapend en wel. Die zouden op Vrijdag 6 April (onze rampdag) vertrekken naar het front en die zijn van Donderdag op Vrijdag al beginnen te vechten, Russen sterk de overhand op de Duitschers en die waren er niet op verdacht. 't Noordelijk deel van het eiland was spoedig door hun bezet en daar hingen op de boerderijen al de vlaggen ter wijl ze in Den Burg nog hevig vochten. Hoe konden de mensen toch hè de burgers alles vocht hier mee met de russen. Wij mochten in onze straat niet buiten 's morgens van de Duitschers. Zo waren we van alle berichten uit Den Burg verstoken, want alle mannen moesten mee vechten met de Russen, zo waren ze hier al de baas en Henk zat gelukkig thuis en wist van niets. Massa's jon gens en mannen liepen hier met geweren. Of het wraak op de burgers is geweest is heel waarschijnlijk of uit angst voor de russen, (want ze verscheuren de Duitschers haast) maar weinigen wisten dat Den Burg beschoten zou worden dus alle burgers waren in Den Burg maar om vijf uur zijn ze Den Burg gaan beschieten 18 minuten heeft het geduurd en 1800 granaten zijn er af geschoten. Weten Heit en Moeke nog de straat waar de bus aankwam bij het postkantoor? Daar is niets meer van over. De hele straat is weg en ook het postkantoor zelf. En het wonderlijke is dat haast nergens verliezen van menschen geleden zijn, maar in 1 gezin zo erg. Een jon gen van 17, een meisje van 13 en een pleegdochtertje uit Amsterdam, allen op slag gedood, de vader z'n been stuk, geamputeerd en een paar dagen later overleden. De vrouw haar been daar vrezen ze het ergste voor. Die vrouw haar broer, 26 jaar, wordt vandaag begraven. Die vrouw haar moeder lag naast me in het ziekenhuis die is kapot van verdriet, een jongetje van 3 jaar mankeerde niets en zo is haar hele familie in 1 klap weg, want die vrouw (62 jaar) heeft hier 23 jaar geleden haar man en zoon verloren, beiden verdronken en nu heeft ze alleen haar dochter met haar kleine jongetje nog over. Een paar huizen hier vandaan. Vader en Moeder, dochter van 24 jaar, zoon van 19 jaar, 4 stuks op slag gedood, 1 dochter nog zwaar gewond, 1 getrouwde zoon over en zo is het hele gezin maar weg. Dan 2 families die naast elkaar woonden en die bij elkaar gevlucht waren, het ene gezin bestaande uit Vader, Moeder en zoon, de eerste twee op slag dood, het tweede gezin uit Vader, Moeder, meisje 12 jaar en meisje V jaar, de eerste drie dood en een man vindt het kindje onder het puin en wil het nou nooit meer kwijt. Dit zijn ook de ergste gevallen, verder haast alles uit een gezin. Ook nog een gezin van de zomer een jongen uit Duitschland thuis gekregen, zijn longen ver giftigd, een week en daarna dood en nu de vader en broer en zus en zo ga je maar door, alles wat in Den Burg getroffen is, ken je goed. 38 kisten stonden er opgebaard in de kerk, onze kerk is ook helemaal stuk, 12 katholie ken 's morgens begraven en 's middags de 26 anderen waaronder Igna en Jan, Igna als enig klein kind. Een prachtige dienst is er gehouden. Moeder en Gerard en bij m'n zuster aan de Waal is alles goed. Daar ligt de kerk helemaal plat met een rijtje hui zen. Alles is naar m'n grootmoeder toegevlucht want in Oosterend was alles veilig daar is niets gebeurd. Grootmoeder heeft daar een hele drukte gehad, want al les van m'n zuster is daar ook weer heengevlucht, het was gelukkig prachtig weer zodat de drukte nogal ging voor haar. Toch heeft ze alles niet kunnen verwerken, ze versufte helemaal en bleef op bed liggen en is geheel on verwacht op 30 April overleden. Wiep Ruiter uit Sneek heb jullie wel gekend? Die is ook op slag gedood en z'n vrouw verwacht haar 2e kleintje. Of jullie Jen Sjoerdsma ook kent? Schippersjongen die gelijk met Henk in dienst was. Ook overleden. Haast alles betrekkelijk jonge men sen. Bij verdere families in Den Burg die Moeke kent al les goed. Moeders huis was ook erg beschadigd. Vóór lag de voorpui van de bovenste verdieping in elkaar maar de jongens hebben met hulp van anderen zo goed als alles weer voor elkaar net toen ik thuis kwam. Wij hebben angstige weken achter de rug. De russen waren niet mak kelijk uit te roeien want door de beschieting hebben ze Den Burg laten schieten en zo hebben ze ze steeds terug gedrongen met afweergeschut. Maar er is zoveel afge speeld hier, er moet nog zoveel uitkomen. De duitschers staken de boerderijen in brand als ze dachten dat er rus sen in zaten en zo zijn er veel levend verbrand. Haast al les is uitgeroeid maar er zwerven hier nog wel rond, doch het aantal is klein dat ze nog iets kunnen doen. De autoriteiten die medeplichtig waren zijn vandaag weer tevoorschijn gekomen, vandaag straks, alles staat hier ge spannen, komen de Canadezen aan. Niets werkt er van daag. Nummer 126, maart 2018 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 9