sH Het kletterde scherven op de zolder Henny Veenema-Voigt 'j J* HUM 7 •- '1 Om de twee weken ging ik naar haar toe. Ze kende me niet meer en zat maar wat te lachen en was vies. Na een paar maanden werd ik gebeld dat het niet goed ging en of ik wilde komen. Samen met Froukje Daalder zijn we twee dagen bij haar geweest. Toen Froukje net naar huis was en ik alleen met haar was, is ze overleden. Na drie jaar toch nog modern aan de overkant gewoond te hebben is tante Antje op 4 april 1989 op 92 jarige leef tijd op Texel overleden. Het huis van tante Antje is in 1986 verkocht aan de Stichting Dorpsherstel. En zoals Riet ook al vertelde werd het huis in een artikel in de Texelse Courant be schreven als een huis zoals het honderd jaar geleden er ook uiteag. Er waren bedsteden, een schouw, tegeltjes en plavuizen. Op zolder lagen rognetten die er vijftig jaar geleden waren neergelegd. Er was geen elektriciteit of gas. Maar wel een waterleiding aansluiting, die was van wege gemeentewege verplicht aangelegd. Er zat een kraan in de kelder, maar die werd nooit gebruikt, want tante Antje 'fond dat allegaar helegaar niet nodig'.1 tantje Antje op het plaatsje naast de put. (foto R. Kooger-Daalder) Martin Vlaming, 1000 jaar Oost. Kroniek van een gehucht, (2015) p.198-201. Inleiding door Conny Veenema Deze brief is geschreven op 8 mei 1945, door mijn moeder Henny Voigt (geb. 1918). Een maand na de gebeurtenissen op 6 april. Ze was getrouwd met mijn vader, Henk Veenema, een schipperszoon uit Friesland. Ze hadden 2 kinderen, Lida 3,5 jaar en Igna bijna 1,5 jaar. Ze woonden in de Molenstraat op nr. 62. Het huis bestaat niet meer.1 De brief is gericht aan haar schoonouders uit Sneek, Moeke en Heit. Jan Verhagen (12 jaar) een jongen uit Amsterdam logeerde sinds een paar maanden bij ze, vanwege de Hongerwinter daar. Met name mijn moeder was erg op hem gesteld, dat blijkt ook wel uit de brief. Mijn vader was op 6 april, na een verblijf van een paar maanden, net terug uit Assen waar hij te werk was gesteld door de Duitsers. Texel, 8 mei 1945 Lieve allemaal, Ik hoop niet dat deze brief op Moeke's verjaardag aanwe zig is.. dit is een brief vol narigheid en ellende. We hopen dat jullie allen het er goed afgebracht hebben waar we ei genlijk haast niet aan twijfelen. Bij ons is alles minder goed verlopen. Henk had al wel eerder geschreven doch er ging toch geen post over de afsluitdijk dus hebben we het maar uitgesteld. Waarschijnlijk hebben jullie wel ge hoord hoe Texel getroffen is. De geruchten zullen wel niet erg overdreven zijn want het is in 1 woord gezegd: "Verschrikkelijk". Ook ons huis is getroffen en hebben ook een leventje moeten afstaan: Onze kleine lieve Igna hebben we niet meer. Het is vreselijk dit te moeten schrij ven maar troost jullie met de gedachte, dat doen wij ook. Wij hadden allemaal weg kunnen zijn. Er zijn hier bijna hele gezinnen, haast twee hele families weggevaagd. We hadden ook een pleegjongetje van 12 jaar uit A'dam in huis en die hebben we ook moeten verliezen en ikzelf ben juist Zaterdag 5 Mei uit het ziekenhuis gekomen en lig nu bij moeder thuis. Door Henk zijn optreden ben ik in leven gebleven; was Henk gewond geweest was ik weg geweest. Lida en Henk mankeerden helemaal niets. Troost jullie daar mee, dat moet. Onteaglijk veel leed en ellende is hier. De helft, misschien wel meer, van Den Burg ligt in puin, menschen die geen kleren meer hebben en die hun huis nog overeind stond zijn gevlucht en daar Het huis stond naast de boerderij van Kalis. Dat is nu Molenstraat 78, Den Burg. Nummer 126, maart 2018 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 7