Tante Antje Ineke Vonk-Uitgeest bedstedenwand (foto Stichting Dorpsherstel Texel 1984) In zijn herinneringen aan het leven op Oost, ook opgegroeid op Oost, haalde Adrie Vonk tante Antje aan. De vader van Kees Daalder was Pieter van Naan. Een broer van tante Antje, zij was een heel zonderlinge vrouw, die leefde zoals ze in de 18e eeuw leefden op Oost. Dat was maar één zinnetje over deze bijzondere markante vrouw. Ja, Adrie, wist wel meer over tante Antje, maar hij moest het in dat artikel kort houden! Krukels zoeken Riet Kooger-Daalder: Tante Antje is nooit getrouwd en is al tijd blijven wonen in het huis van haar ouders, Oost 85. Schuin tegenover de school. Ze was de zus van mijn vader Pieter Daalder. Er was nog een zus, tante Jantje die later met Adriaan van Liere is getrouwd. Tante Antje is van 1897. woonkamer met olielamp (foto Stichting Dorpsherstel Texel 1984) En toen kreeg de HVT van mevrouw Froukje Daalder- Kampstra een paar foto's van Oost, van familieleden en een prachtige foto van tante Antje. Een mooie aanleiding om iets meer over deze vrouw te schrijven. Niet alleen Adrie heeft herinneringen aan haar, ook Riet Kooger Daalder, een nicht en Gerie Kikkert-Daalder, een achter nicht van tante Antje. Toen ze een meisje van een jaar of twaalf, dertien was, was ze vaak aan het krukels zoeken bij de dijk. Dit deed ze jarenlang, dag in dag uit. De krukels werden aan een handelaar verkocht. Ze heeft daar ooit een ring mee ver diend. Weer of geen weer, ze stond altijd op de dijk te wachten tot haar broer Pieter weer veilig met de skuut aanmeerde bij de steiger achter Oost. Dan ging ze mee om samen met broer de gevangen vis weg te brengen naar de Wieringer visafslag. Vanaf maart 1949, na het overlijden van haar moeder, woonde ze alleen in het huis op Oost. Dat huis is niet door haar ouders en later ook niet door haar gemoderniseerd. Zij leefde daar alsof de tijd had stilgestaan. Geen waterlei ding, maar water uit de put. Geen centrale verwarming, maar een klein houtkacheltje, geen elektra maar een olie lamp en kaarsen. Ook geen toilet, maar een ouwe kakdoos. Als je daar binnenkwam stapte je een eeuw terug in de tijd. tante Antje in 1973 (foto F. Daalder-Kampstra) 2 Historische Vereniging Texel Nummer 126, maart 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 4