m iBdbii 1888 In de Texelse Courant van 27 september 1888 staat een advertentie van wildhandelaar A. Hertog uit Alkmaar. Hierin vraagt hij wild en 'groote oude kippen te koop. In te leveren bij J. Lips, kastelijn aan Den Burg'. De eerstvolgende maandag zal er na de markt afgere kend worden. Even daarvoor had Jacob Lips zelf in een advertentie mooie jonge kippen, polderaardappelen en een nieuw slagershakblok te koop aangeboden. Ik heb altijd gedacht dat op het bord boven de deur de Karseboom zou staan. Ook omdat in het ovale deel een boom te zien is. Maar door de moderne techniek weet ik nu dat er TAPPER SLIJTER STERKEDRANK op het bord staat. Jammer, geen Karseboom. 1889 Op 11 maart 1889 overlijdt Cornelisje Gieles op 72 jarige leeftijd. In dateelfde jaar wordt op 6 november om één 's nachts Dirk Lips geboren. Allebei in de Karseboom. 1890 In het bevolkingsboek staat vermeld dat Jacob Hendriksz Lips, logementhouder met zijn vrouw Cornelisje Kind, logementhoudster, en hun drie kinderen Klaas, Cornelia en Dirk in de Karseboom wonen. De Kantoorstraat met rechts de Karseboom. Olieverfschilderij door Floris Verster uit 1903 (Groninger museum, foto Marten de Leeuw) 1907 Op 29 april 1907 om half zes 's ochtends overlijdt Jacob Lips in de Karseboom. Zijn zoon Klaas en de buur man Gouke Backer, winkelier in het Raaksje, doen aan gifte van overlijden. 1914 Op 30 juni 1914 komt de 23 jarige diensbode Geertje Knop, geboren op Terschelling, in de Karseboom wonen. 31 juli trouwen Dirk Lips en Geertje in Den Burg. Café J. Lips circa 1910 (coll. Frans en Lies Pieterse) Volgens de trouwakte is Dirk dan koopman, melkventer en veehouder. Cornelisje Lips-Kind is caféhoudster van beroep. Dirk en Geertje worden de hoofdbewoners van de Karseboom. Dirk bezit tevens een schuur/opslag aan de Kantoorstraat 5. Op 3 februari 1915 wordt dochter Geertje geboren. Haar roepnaam is Corrie. 1915 Caféhoudster Cornelisje Lips-Kind overlijdt op 13 april om zes uur 's avonds in de Karseboom. Eind april vraag Dirk Lips een vergunning om alcohol vrije dranken te mogen schenken in de gelagkamer en aan de voorzijde van het pand, het terras aan de Vischmarkt voor de Karseboom. 1922 In december staat er in de Texelse Courant dat er met ingang met ingang van 1 januari 1923 geen heid meer is om bij D. Lips paarden te stallen. Koffiehuis met vergunning, voor verbouwing 1931 (coll. HVT) 28 Historische Vereniging Texel Nummer 126, maart 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 30