Bibliotheeknieuws De Karseboom, drank en brandewijn Wil Braam Ontvangen van: De heer H. de Beurs: div. familiefoto's en archiefstukken Keijser en Co; Uit de nalatenschap van mevrouw I. Kuipers - Bakker: stambomen Moerbeek, Dogger, Hopman, Plaatsman, v. Heerwaarden, Backer/Bakker, Mossel, Schagen, Barhorst, Zijm, De Porto, v.d. Schans, Zegel, Bremer, Daalder, C.P. Bakker, Ran, Waayop/Bakker, Maas, Schaatsenberg, Hoogerheide, Schraag, foto's, bidprentjes, geb. trouw en visitekaartjes en div. ruilverkavelingbescheiden; Uit de nalatenschap van mevrouw L. Zeeman: o.a. Zeeweringen en Waterschappen van Noord Holland, door D. Kooiman, Welkom op Texel 100 jaar gastvrij ei land, door Pip Barnard/Joop Rommets, Onze Waddeneilanden door S.J. van der Molen, Terugblik, Persoonlijke herinneringen aan opmerkelijke gebeurte nissen, door Kees de Jager, div. foto's en ansichten; Mevrouw I. Bakker—Boon: geboortekaartjes van zuster Martha Lap; Texelfonds, verhalenmiddag 2017; De heren S. Blom en R. de Winter schrijvers van het boek: De Georgische Muiterij op Texel, april-mei 1945. Een mi litair historische gids. Uit de nalatenschap van de heer J. van Tunen: 10 plak boeken betreffende Coöp. Vereniging voor KI Texel, een boekje KI Texel 1947 - 1988 en een plakboek "Op de markt"; Dialectgroep HVT: dvd's Echt op sien Tessels, Hillegaar Oóst en Lest best on De Wéél; De heer Joh. Reydon: fotoserie gemaakt door Johan, in bijzijn van Blok v.d. Velden in 1967. Vanuit dezelfde standplaats maakte Blok zijn tekeningen. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Tessel viert Sint Maarten, door Monica Maas en Marianne Witte. Heeft u nog spullen betreffende Texel, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker - Zijm, tel. 0222 312113. De bibliotheek van de vereniging is geopend op maan dag van 14.30 uur tot 17.30 uur in 'Tusse de Banke'. De fotowerkgroepen zijn aanwezig op dinsdag en donder dagochtend. In verband met ruimtegebrek volgen in het juninummer de overige aanwinsten. Er is in de laatste jaren flink wat afgepraat en geschreven over de Karseboom en het Waaggebouw op de Vismarkt. Vooral de aftakeling van de Karseboom was en is menigeen een doorn in het oog. Over de Karseboom is echter meer te schrijven dan aftakeling en verval. In 2009 heb ik onderzoek gedaan naar dit pand. In dat jaar kreeg ik in het gemeentearchief bezoek van de heer Leo Mol uit Ermelo. Hij had van zijn voorouders, de fa milie Helm, een koopakte van een huis in den Burg in 1768. Ene Hendrik Reese had een pand voor 525 gulden verkocht aan Jan Sandersz Helm. Leo wilde natuurlijk weten waar dit pand had gestaan. De kadastrale kaart van Den Burg uit 1828 bracht de oplossing. De omschrij ving van de aangrenzende straat en de buren was duide lijk en ik zag snel dat het de Karseboom was. Puzzel opgelost. Maar je wordt dan toch nieuwsgierig. En zo heb ik voor Leo Mol de Karseboom vanaf 1742 in kaart gebracht. Mijn bevindingen heb ik hem in septem ber 2009 overhandigd. Een leuk detail is dat Leo en zijn broers vaak logeerden bij hun grootouders Leendert Kalis en Frouwtje Helm op Helmshoeve aan de Middellandseweg. Zijn opa Leendert ging regelmatig op maandagmorgen naar de markt in Den Burg en dronk na afloop steevast een borreltje in de Karseboom. Onwetend van het feit dat een van de voorou ders van zijn vrouw daarvan ooit eigenaar was geweest. Ik dacht dat ik klaar was met de Karseboom. Maar toen kwamen Thijs en Miriam Klaasen met hun boek over panden en eigenaren/bewoners van Den Burg van 1622 tot 1830. Ik heb gelijk contact gezocht en zo hebben zij mij geholpen aan nog meer gegevens over de Karseboom uit de periode voor 1742. Een mooie reden om de geschiedenis van de Karseboom in een overzicht te plaatsen. Fragment op basis van de kadastrale kaart van Den Burg uit 1828 - bron Den Burg 1622-1830 De Karseboom van 1637 tot heden De eerst bekende bewoner van het pand van de latere de Karseboom is Jan Fransz Stoeldraeijer, volgens de belas tingtabellen bestond zijn gezin in 1622 uit vier personen. 26 Historische Vereniging Texel Nummer 126, maart 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 28