Wilde eend - Algemeen in eendenkooien, tussen de duindoorns, in ruigte, in het gras en tussen helm. Pijlstaart - Daalder vond in 1905 twee nesten aan de voet van de binnenduinen. Ook in andere jaren zijn af en toe nesten gevonden. Zomertaling- Tamelijk veel aan de binnenvoet van het duin, in valleien en ook in het weiland. Bergeend - In de duinen veel in konijnenholen, neemt echter af. Ook in schapenboeten1 en onder hooi- en stro- mijten. Nooit in duindoorn en kreupelhout. Scholekster - TX: Lieuw Zeer algemeen Bontbekplevier - Nestelt zelden in de polders en samen met strandplevier aan het strand.. (Daalder: toch elk jaar in enkele paren) Strandplevier - Tx: strandplevier, zandloper Thijsse: ook froekie Zeer algemeen op het strand en in de polders. Kievit - Overal zeer algemeen en in aantal toenemend. In april 1906 werd tot een bedrag van 7.000 aan eieren uit gevoerd naar Amsterdam, Rotterdam en Engeland. Kluut - Algemeen. Zeer talrijk noordelijk van Oosterend, iets minder bij Oudeschild. Bonte strandloper - Enkele paren in het gras in Het Noorden. Kemphaan - Tx: kragenmaker Algemeen in alle polders, de meeste in Waalenburg; enkele paren ook in duinval leien. Tureluur - Tx: tjerk Zeer algemeen. Grutto - Tx: grutto, marel Algemeen in Waalenburg, min der in Het Noorden. Wulp - Nestelt in de duinen, het meest in het zuidelijke deel, minder in het noordelijke stuk. Watersnip - Tx: snip Vrij algemeen in natte duinvalleien. Waterral - Zeer zeldzaam. Daalder vond in de tweede helft van mei 1906 in polder Het Noorden een nest met twee eieren. Kwartelkoning - Algemeen in polder Eierland, weinig bij Oosterend. Waterhoentje - Tx: waterkip Nestelt vaak op alle met riet begroeide plassen. Meerkoet - Tx: koet Met de vorige soort op dezelfde plaatsen en even talrijk. Lepelaar - Broedde vroeger talrijk in de zuidwestelijke duinvalleien. Nadat deze gedraineerd waren en het riet verdween, gaven ze hun oude broedplaatsen op. In 1905 bij Oudeschild een nest in het riet. Ooievaar - Vroeger 8 - 10 nesten; in 1905 nog één bij Den Hoorn, op een schuur. Blauwe reiger - Broedt niet algemeen in bosjes aan de duinvoet en in het riet in duinvalleien. Houtduif - Tx: bosduif, houtduif Algemeen in alle bosjes, in eendenkooien, ook op de grond. Zomertortel - Broedt in het kreupelhout aan de voet van de duinen, niet zeldzaam. Fazant - (Daalder: komt in enkele paren in de duinen van Texel broedend voor. Het zijn ontvluchte dieren van het buitengoed van Baron van Tuyll van Serooskerken) Kwartel - Niet veel in de grasvelden, hoofdzakelijk noor delijk van Oosterend en in Eierland. Jong oud Akf-tkr isptdti Linnaeus DE IJSVOGEL V. Nummer 126, maart 2018 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 25