Een jaar te laat Ineke Vonk-Uitgeest Dit leidde tot het verzamelen van een forse hoeveelheid vondsten uit gesloten en losse context zowel van De Schans zelf als daaromheen. Van het onderzoek zijn geen dagrapporten, vondstadministratie of veldtekeningen ge maakt. De fortenwerkgroep uit Bourtange onder leiding van ar cheoloog Ko Lenting heeft samen met HVT pogen te red den wat er te redden viel. Omdat door ziekte Gelein Jansen het onderzoek niet kon uitwerken, heeft Johan Reydon deze taak overgenomen. De 'plakgroep' van HVT heeft onder zijn leiding naar beste kunnen de vond sten geadministreerd en gerestaureerd. Ook droegen zij zorg voor een veilige droge opslag in Den Burg. Toen in de winter van 2016-2017 de 'verweesde' collectie vond sten werd opgehaald, is met beide amateuronderzoekers door AWF veel informatie uitgewisseld en overgedragen. In de periode 1994-2017 zijn ongelukkigerwijs toch zaken vermengd geraakt. Op basis van expert-judgement is ge tracht de vondstcomplexen op basis van alle beschikbare informatie zo goed en zuiver mogelijk te herleiden. Het bovenstaande is daar dan ook een afspiegeling van. Hans van Westing, Ko Lenting, Sjoerd Dijkhuizen, Chris van Wieren en Rick Nieboer van de fortenwerkgroep Vesting Bourtange (officieel de Werkgroep Archeologie en monumenten Eext) in juni 1994 op De Schans (foto in coll. HVT) 1 Uitgebreide samenvatting voor het tijdschrift van de Historische Vereniging Texel van de BA thesis: Research into the material culture of the fortification of the Schans in Texel (2017) ongepubliceerd. Universiteit van Amsterdam. De tekst is geredigeerd en aangevuld door Michiel Bartels. 2 De vondsten zijn bestudeerd conform de systematiek van het Deventer- systeem, het classificatiemodel voor laat- en postmiddeleeuwse kera miek en glas in de Nederlanden. 3 Bij de determinatie en datering werd assistentie verleend door drs. Michiel Bartels en Dr. Christiaan Schrickx (beiden AWF). Drs. Harmen de Weerd vervaardigde de database. 4 Vriendelijke mededeling van Dr. Jette Linaa, Moesgaard Museum, Denemarken 5 Gebaseerd op de datering van glas, porselein en faience. De tentoonstelling 'Gnap naar de skoolfotograaf is nog niet vergeten. Ruim een jaar later ontving ik nog een schoolfoto van Riet Willig-Visser uit Katwoude. Ze schreef "Dag Ineke. Een jaar te laat vond ik de schoolfoto. Jammer hè?" Ja best wel jammer. Maar de foto wordt wel gewoon goed opgeslagen in het archief van de vereniging. Op de foto staan Riet (1950) en Rennie (1948) Visser. Ze zaten in Midden-Eierland op school, in het gebouw dat nu de hotel de Kievit is. De foto is rond 1959 gemaakt. Zoals de meeste andere kinderen op de schoolfoto's, wist Riet ook nog precies wat voor jurkjes ze aanhadden. "Rennie en ik hadden nylon jurkjes aan. Door mijn moeder zelf gemaakt zoals in die tijd gebruikelijk was. De jurkjes waren wit met gele aardbeitjes". De teller staat inmiddels op 1098 schoolfoto's. Er kunnen er altijd nog meer bij! Riet en Rennie Visser (foto coll. Riet Visser) Een andere foto die een jaar te laat is binnengekomen komt van Willem Bakker. Hij zou hem bijna weggooien. Maar gelukkig is zijn vrouw Mary iets historischer aan gelegd en liet de foto aan ons zien. De foto is genomen op de kleuterschool in Oosterend aan de Schoolstraat. (foto coll. Willem Bakker) Willem is de derde van links. Maar hij weet niet meer wie de andere kinderen zijn. Een mooie vraag aan onze lezers. Wie herkent één of meer kinderen op deze foto? 18 Historische Vereniging Texel Nummer 126, maart 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 20