Ook aanwezig zijn objecten uit de categorieën drinken, verzorging, sanitair, verlichting, verwarming, vrije tijd en decoratie. Complex B11 heeft een zeer hoge concentratie objecten uit de categorie drinken (wijnflessen, kelkglazen en bekers) en is het enige complex met gebruiksglas. Ook eten is sterk vertegenwoordigd in dit complex. Opvallend is de afwezigheid van objecten voor voedsel bereiding. De vondsten in complex B11 zijn afcomstig van een welvarender sociale klasse dan de beide andere complexen. Het merendeel van het materiaal afcomstig van De Schans is gerelateerd aan het dagelijks leven van de men sen die hier hebben gewoond. Uit historische bronnen is bekend dat met de militairen ook vrouwen en kinderen op De Schans woonden. De aanwezigheid van kinderen wordt bevestigd door de aanwezigheid van kinderspeel goed, zoals knikkers. Objecten gerelateerd aan het berei den van voedsel zijn in elk complex in meer of mindere mate aanwezig. De hoge concentratie in complex B1 doet vermoeden dat hier mogelijk een keuken in de buurt was. Hoewel complex B1 en B11 uit verschillende perio den dateren, bevat B11 voornamelijk gebruiksgoed met een luxere uitstraling dan B1. Ook de decoratieve objec ten als porseleinen vazen in B11 wijzen niet op gewone soldaten. Mogelijk waren de voormalige officiersbehui zingen nabij B11, terwijl B1 bij de voormalige soldatenba rakken en de keuken gesitueerd was. Het 18de-eeuwse materiaal uit B11 suggereert dat de officieren en hun ge zinnen de tijd, status en/of het geld hadden om thee te drinken en zich te omringen met luxere voorwerpen. Mogelijk zijn de medicijnflesjes gerelateerd aan het ge bruik als hospitaal. Hoewel De Schans een militaire basis was, blijkt het mili taire aspect in de onderzochte complexen nauwelijks vertegenwoordigd. Zo ontbreken wapens en uniform stukken. De datering van militaria was niet mogelijk: musketkogels, kanonskogels en vuursteen veranderden in de onderzochte periode niet van vorm en formaat. Als de materiële cultuur van De Schans wordt vergeleken met bijvoorbeeld Vesting Bourtange (Groningen) en Fort Wisfoujscie (Danzig-PL), dan is goed zichtbaar dat het materiaal van De Schans heel pluriform is, terwijl dat van Bourtange en Gdansk veel meer uniform is. De Schans was een fort, een militaire basis. Dit suggereert dat de materiële cultuur een uniform karakter zou moeten heb ben om grote hoeveelheden soldaten op effectieve wijze van hun levensbehoeften te kunnen voorzien. De pluri formiteit kan alleen worden verklaard door het schaal- verschil: uit de historische context blijkt dat relatief kleine garnizoenen in De Schans waren gestationeerd. De organisatie en infrastructuur hoefde dus niet afgestemd te zijn op het voeden van grote aantallen militairen en hun gezinnen. Daardoor kon het burgerlijke en pluri forme karakter meer op de voorgrond treden. Uit verdere vergelijking tussen de vondsten van beide andere forten en De Schans blijkt dat een aantal functio nele categorieën en onderdelen van categorieën geheel of gedeeltelijk ontbreken op De Schans. Meest significant is het ontbreken van opslaggoederen. Dat kan een gevolg zijn van het schaalverschil. Ook opvallend is dat metalen bestek en kookgerei op De Schans ontbraken. Dit sugge reert dat deze waren elders binnen het fort werden ge houden en/of dat het afval daarvan in niet in de drie ge lokaliseerde en onderzochte afvalputten op De Schans terecht gekomen is. Jacob Schenk, Hans de Beurs en Gelein Jansen (foto in coll. HVT) Conclusie De materiële cultuur van De Schans laat zien dat, on danks dat dit een militaire basis was, het gewone dage lijkse leven en de daarbij behorende objecten voor de hier gestationeerde mannen en hun gezinnen de boventoon voerden. Mogelijk is dit gerelateerd aan het kleinschalige karakter van het fort. Dit geldt voor de Nederlandse fase, omdat de Franse fase niet gerepresenteerd is in de mate riële cultuur Deze start in 1795, het het jongste complex loopt echter tot 1800. Een uniforme militaire standaardi satie lijkt te ontbreken. Ook suggereren de vondsten vanaf circa 1700 een redelijk goede levensstandaard bij de officieren en hun gezin. Dit blijkt uit de objecten gere lateerd aan sociale activiteiten zoals theedrinken, per soonlijke verzorgingsartikelen als tandenborstels en luxer vaatwerk. Noot van de redactie Nadat een in 1995 kleinschalig onderzoek op De Schans uitgevoerd door de toenmalige Archeologische Dienst van de Provincie Noord-Holland was afgerond, bleven tijdens de reconstructie van De Schans archeologisch res ten als muurwerk, walstructuren, bruggen en vondst complexen tevoorschijn komen. Verzoeken om professio nele hulp door HVT aan de Provincie Noord-Holland werden niet gehonoreerd. Daarom is op eigen initiatief door de Archeologische Werkgroep van de HVT een on derzoek gestart onder leiding van Gelein Jansen. Nummer 126, maart 2018 Historische Vereniging Texel 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 19