met ijzeroxide groen geglazuurde kleine pispot (foto AWF) Van de drie pispotten, was één een groen geglazuurd klein exemplaar, mogelijk bestemd voor een kind bestemd. Verwarming van de omgeving bleek uit twee vuurtestjes om in een stoof te plaatsen en scherven van twee grote potten, om as te verzamelen. Een waterbakje voor een vo gelkooi toont aan dat (zang)vogels werden gehouden. Tevens is een kleine rood aardewerken vuurklok gevon den, te groot voor gebruik in een poppenhuis, maar moge lijk een huwelijkscadeau. Slechts één musketkogel en wat vuursteentjes duiden op militaire aanwezigheid. Complex B11 is het grootste complex en dateert uit de periode 1700-1800.5 Het is het enige vondstencomplex van De Schans met een grote hoeveelheid glaswerk be staand uit parfumflesjes, medicijnflesjes, wijnflessen en drinkglazen. De waterput waaruit het materiaal aftom- stig is, valt te zien op de topografische kaart van Koch uit ongeveer 1800. Met uiteondering van één kookpot ontbreken kookgerei en andere keukenspullen. Wel is er een grote roodbak- kende Friese kan met een slibdecor met tulpen. Onder de functie 'drinken' vallen 131 voorwerpen; een steengoed mineraalwaterfles uit Trier, kopjes, schoteltjes, fragmen ten van meerdere theepotten, onder andere Engels cream- ware, Chinees porselein, kelk- en andere drinkglazen. Ook de categorie 'eten' is in aantal en variatie goed verte genwoordigd in voorwerpen van rood aardewerk, majo lica faience, creamware, Europees en Chinees porselein. De totaal 28 stuks bestaan uit zowel borden als kommen. Een groot aantal medicijnflesjes, parfumflacons, drie pis potten, een benen tandenborstel en een fragment van een houten kam vormen de categorie persoonlijke verzorging. Vier objecten van een miniatuur Fries vlekkengoed ser vies zouden decoratieve objecten of kinderspeelgoed kunnen zijn. Ook de zes knikkers waren waarschijnlijk kinderspeelgoed. Het militaire aspect wordt vertegen woordigd door twee gietijzeren kanonskogels van res pectievelijk 5 en 7 kg. De 63 loden musketkogels wijzen eveneens op militaire aanwezigheid. In deze waterput werd ook groen, rechthoekig vensterglas gevonden. Corina Hordijk, Annelies Jansen en Kim Boeijen bij de waterput (foto coll. HVT) Een grote en een miniatuur porseleinen vaas suggereert samen met het porseleinen serviesgoed enige welstand. Ook werden hier veel fragmenten van tabakspijpen gevonden. Tot slot zijn diverse knopen, een vingerring, een gesp en een lensvormig geslepen brillenglas aange troffen. Een wagenwiel diende als fundering voor de opgemetselde waterput. Links op de foto Jan Jaap Waverijn (foto coll. HVT) Discussie De vondsten representeren alleen de Nederlandse fase en de eerste jaren van de Franse fase tot de Napoleontische tijd. Voorwerpen uit de periode 1625-1700 ontbreken. Complex B5 omvat vooral musketkogels en vuursteen, daarnaast ob jecten uit de categorieën eten, voedselbereiding, verlichting en verwarming en kleine aantallen van de categorieën licht, verwarming, kleding en accessoires. Daarentegen heeft vondstcomplex B1 heeft een hoge concentratie aan objecten uit de categorie voedselbereiding en eten. 16 Historische Vereniging Texel Nummer 126, maart 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 18