i li een benen handvat van een smal mes zijn verbonden aan het nuttigen van voedsel. Fragmenten van een olie lampje, een witbakkende en groen geglazuurde kachelte gel en fragmenten van twee verschillende vuurklokken vertegenwoordigen de categorie verwarming en verlich ting. Vuurklokken waren nog niet eerder waargenomen op Texel, het fragment van de kacheltegel mag uiteonder- lijk voor West-Nederland worden genoemd. Deze komen vooral in Oost-Nederland, Duitsland en de Alpenlanden voor. Spelen en muziek maken zijn van alle tijd, Een knikker en het mondstuk van een fluitje laten zien dat hier is gespeeld en muziek gemaakt. Vijfentwintig mus ketkogels en vuurstenen kartetsen refereren aan het mili taire element van De Schans. Daarnaast werden scherven van minimaal 20 vloertegels, verroeste spijkers en bouten en slechts één stuk van een witte tabakspijp geborgen. Kledingresten werden niet gevonden, wel een metalen en een benen knoop, een metalen gesp en een riembevesti- ging. Opvallend is het ontbreken van glazen, bekers en voorwerpen voor persoonlijke verzorging en de schaars heid van voorwerpen gerelateerd aan tabak. Datering vond plaats aan de hand van de keramiek.3 laat 16e eeuwse Jydepot (foto AWF) Vondstcomplex B1 is vlak bij een van de barakken opge graven. Uit de kuil komen voornamelijk scherven, gro tendeels uit de periode 1590-1625. De keukenspullen zijn goed vertegenwoordigd met 37 driepotige kookpotten, zes steelkommen en twee bakpannen met en zonder pootjes. Bijzonder was de vondst van een complete Jydepot, gedateerd vóór 1600; de handel van Jydepotten vanuit Denemarken naar de Nederlanden startte rond 1600.4 Drinkglazen ontbraken in het vondstcomplex. Wel waren er drie aardewerken koppen en drie steengoed kannen, waarvan één exemplaar uit Raeren met een tin nen deksel. Bijzonder is dat deze deksel nog aan de kan vast zat. Gewoonlijk werden deze voorafgaand aan het wegwerpen verwijderd. steengoed kan uit Raeren met tinnen deksel (foto coll. HVT) Tafelgoed was rijkelijk vertegenwoordigd met Italiaanse majolica en faience, vroeg-Nederlandse majolica en de gewone rode aardewerken en Werra borden. Zeven rood- aardewerken soep- of papkommen waren voor dagelijks gebruik. Enkele borden zijn door middel van een slibver- siering gedateerd: een Werra bord uit Enkhuizen met het jaartal 1590, een bord met een Bijbels tafereel is uit 1591 en de derde is uit 1611. De Italiaanse majolica en faience uit 1597-1625 bestond uit fragmenten van drie verschil lende objecten: een kom, een fruitschaal en een bord. Werra bord uit 1591 met Adam, Eva en de slang (foto AWF) Nummer 126, maart 2018 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 17