sen de Nederlanden en Groot-Brittannië vanwege de Nederlandse steun aan de Amerikaanse Onafrankelijkheidsoorlog. Het Marsdiep en het Vlie wer den prompt gecontroleerd door de Britse marine. Na het vertrek van Jones huurden de Nederlanden 200 Zwitsere soldaten in als garnizoen op De Schans uit angst voor re percussies. De Franse periode begon in januari 1795. Toen viel het ei land Texel in handen van de Texelse 'Patriotten' en hun Franse inspiratoren. De Zwitserse huurlingen stapten prompt over naar Franse zijde, uiteraard tegen betaling. Op dat moment waren 236 man op de Schans gelegerd. In 1811 bracht Napoleon een bezoek aan Texel en gaf op dracht De Schans te versterken, te vergroten en uit te breiden met de Redoute en de Lunette. De Schans werd in de Franse tijd omgedoopt tot Fort Central. In novem ber 1813 namen de Orangisten de macht over en kwam een eind aan de Franse bezetting. Na de overgave van de Fransen behield De Schans nog ruim een eeuw zijn militaire functie. Een aantal van de armste bewoners van Oudeschild zocht hun heil in het leegstaande fort. In 1826 werd besloten het fort weer in gebruik te nemen, maar het bleek lastig een nieuw on derkomen voor de bewoners van De Schans te vinden. Ongeveer tien jaar later werden enkele gebouwen in het fort gesloopt en zette het grote verval in. Een windhoos in 1882 blies de laatst overgebleven barak omver. De mi litaire functie van het fort werd in 1922 officieel beëin digd. In 1930 viel de zeezijde van het fort ten prooi aan de afgraving voor de dijkverzwaringswerkzaamheden in verband met de afsluiting van de Zuiderzee. Het onderzoek van drie vondstcomplexen De gevonden voorwerpen maakten deel uit van het leven van de toenmalige bewoners. Centraal stond de vraag wat de objecten vertellen over de militaire aanwezigheid en het dagelijks leven van de bewoners van fort De Schans. Daarbij wordt gekeken naar de historische con text, of hier militaire aspecten zijn waar te nemen en welke huishoudelijk en militaire functies hieruit zijn te herleiden.2 Daarbij worden archeologische vondsten ingedeeld in een aantal functionele categorieën. De verzamelde voorwerpen zijn a&omstig van drie vondstcomplexen: B11 een afval- en waterput, B1 een kuil nabij de barakken en B5 een askuil. Totaal werden in deze vondstcomplexen 76 objecten gevonden, hiervan was ruim de helft voorzien van objectcodes. Noord-Hollands slibaardewerken bord (foto AWF) De gesloten vondstcomplexen ingetekend op een plattegrond van De Schans (tekening J.P. Reydon) Met behulp van deze functionele categorieën is een po ging gedaan om het dagelijks en militaire leven van de bewoners van De Schans te reconstrueren. De archeologische objecten zijn per gesloten vondstcom plex ingedeeld in functionele categorieën. De verschil lende categorieën zijn: voedselbereiding, drinken, eten, persoonlijke verzorging, verlichting en verwarming, vrije tijd, militaria, bouwmaterialen, decoratie, kleding en ac cessoires, tabakswaar (roken en pruimen) en opslag. B5 is het kleinste complex. De daar gevonden voorwer pen dateren uit de periode 1574-1615 en zijn te koppen aan de vroegste bewoningsfase van het fort. Drie grapen (kookpotten op pootjes) en een deksel (met roetsporen) wijzen op voedselbereiding. Vijf rood aardewerken bor den met en zonder versiering en een klein fragment van VAt 't 14 Historische Vereniging Texel Nummer 126, maart 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 16