Herinneringen aan een bijzondere hobby Mies de Wilde Enige tijd geleden kreeg ik de eervolle vraag of ik iets over Texelse imkers en hun geschiedenis wilde schrijven. Ja, antwoordde ik, want bijenhouders in het algemeen zijn bijzondere mensen en het vertellen van een stukje geschiedenis van deze Texelse groep is daardoor leuk. Ik moet daarbij wel zeggen dat de Historische Vereniging me niet al te veel moet vastpinnen op het noemen van se rieuze jaartallen. Mies de Wilde en haar bijenkasten tussen de bloeiende hei in de duinen langs de Rommelpot (olieverf door Peter de Wilde, 2011) In 1974, dit jaartal is echt juist, stond in de Texelse Courant een berichtje dat er een cursus "Bijen houden" gegeven zou worden, hier op het eiland. Ik was toen al lerares Biologie aan de school RSG/OSG en mij leek het wel leerzaam om meer kennis te vergaren over insecten. Daar bijen ook insecten zijn, zag ik dat, wat men noemt, helemaal zitten. Niet veel later, toen ik alle eindexamen- eisen eens goed ging bestuderen, bleken insecten hele maal niet in die eisen voor te komen! En die cursus zou voor mij uiteindelijk een heel ander effect hebben. De lessen werden gegeven in een school. Ik zou zeggen een school aan de Beatrixlaan. De leraar was de heer Stapensea, die daartoe helemaal uit Friesland overkwam. De lessen bestonden uit een theorie- en een praktijkge deelte. Als cursisten waren onder andere aanwezig mijn heer Stark uit de Kogerstraat, een dochter van hem, Peter Smit (via hem konden we later nogal eens vergaderen op Ecomare), Hans de Ruijter, Hans Cadée, Anneke Fransz, Jaap Jager (voor mij de man die mij veel geholpen heeft en altijd in is voor nieuwigheden op gebied van deze hobby), Piet le Noble, Henk Tas Rob Nolting, Guus Hillen, Hein Kager, Piet Kok (uit de Dennen); maar zeker meerdere mensen, want het was een behoorlijke klas. Het theoriegedeelte was een lachertje. Mijnheer Stapensea had ons 100 vragen gegeven en als je die maar braaf uit je hoofd leerde was er geen vuiltje aan de lucht. Ik kreeg daarvoor een tien (kon gewoon goed uit m'n hoofd le ren). Bij het praktijkgedeelte ging ik eigenlijk af als een gieter. Want bij het openen van een kast maakte ik een kardinale fout, waardoor de bijen in woede de kast ver lieten en een van de aanwezigen gevoelig staken. 10 Historische Vereniging Texel Nummer 126, maart 2018

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2018 | | pagina 12