Tessels prate Gré Dros "Een buitje" Het is m opgevallen dat er in het Tessel veel benamingen bestaan, om (een bepaalde eigenschap van) een kind aan te duiden. "Ze moet om een "buitje", betekent: ze is zwanger. Een buitje is dus een baby. Een meisje is een meike. Kleine kinderen worden als geheel aangeduid als klein gebiênte en een groepje klein grut heet keuteljacht of ook kitteljacht. "Dat jacht", zo wordt een groep (grotere) kinderen ook aangeduid. "Ze hèèwwe deer twie fan die beukertjes": dat zijn stevige, actieve jochies. "Batters" betekent ongeveer heteelfde, maar kan ook voor meisjes gelden: "Die kiender fan Dros ben zokke batters"! Drukke, wilde kinderen dus. Een bruuzer is ook een wildebras, evenals een rosbaaier. Ze geven om wind noch weer, in tegenstelling tot een huushen, die graag binnen zit. Een urekie is een hummeltje, een memmegek een kind dat slecht buiten moeder kan. Een téézer of een tangtaaier is een treuzelaar met eten, en een pééwer is een kleinzerig huilerig kind. Graai-hul is een oud woord voor huilebalk. Een tenger te klein kind is een priêmertje. Een tuushaaldertje is een aangenomen kind. Een redjegat is een zelfstandig, handig meisje. Een meisje is een truul als ze iets doms of onhandigs doet. Een drool is een stoetel, een sufferd. "Ouwe bèèp"zeg je tegen een ouwelijk doend kind. Of ook: "Oót"! Als ik bazig deed tegen mijn zusjes, zei mijn moeder verwijtend: "wat bei-je toch een óótje bedil!" Tot slot dit: "Achter in de zaal zat een hele bos fan dat opslope goêd" Teenagers dus, modern gezegd! De volgende zin is nu ook voor niet Tesselaars duidelijk: "Ze moet weer om een buitje en ze heb al drie fan die batters, en dan ok nag een tuushaaldertje, zo'n priêmertje uut de stad." Gré Dros Uitgave Historische Vereniging Texel nummer 22 - 1992 32 Historische Vereniging Texel Nummer 125, november 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 34