Terugkijkend zegt Carla nu: "Ik denk dat de jeugdconsu- lent van de gemeente, Jan de Vries, de zaak wel heeft aangejaagd. Terwijl het toen voelde alsof het gewoon van ons was. Goed eigenlijk." De Paardenstal sloeg direct enorm aan: al de eerste avond kwamen meer dan 100 jongeren op dit nieuwe fe nomeen af. Zij betaalden 50 cent entree. De heer Jan de Vries opende namens de gemeente de soos met een korte toespraak, waarna de jeugd zich bij sfeervol kaarslicht kon vermaken met luidruchtige muziek, of met een van de andere activiteiten. Het was er direct reuze gezellig (zie: TC 4 febr. 1969). Daarna waren er wekelijks gezellige avonden die goed bezocht werden. Een discjockey draaide platen of een van de vele Texelse beatbands of artiesten verzorgde een optreden. Veel beginnende Texelse artiesten en bandjes kregen er een podium, zoals Tineke Vlaming, en "Straight for the Gallows" van Wilfried Nauta, Jaap Dros, Aart van den Brink en Bram de Visser. Het was er altijd druk en gezellig. Er werd dan ook flink aan de weg getimmerd, zo schreef Carla een enthousiast stukje over de soos in de schoolkrant van de HBS, de Schakel. Wat deden we in de Paardenstal? Hele duidelijke herin neringen zijn er eigenlijk niet bij de 'bezoekers van toen' die ik het vroeg. We kwamen er graag, het voelde als een feestje. We praatten, rookten een sigaretje, misschien dansten we wel? De bar schonk frisdrank, maar ook alco hol? Dat wist ook niemand meer precies. Er gebeurden eigenlijk nooit vervelende dingen; het was gewoon gezellig: jeugd onder elkaar. "Ik herinner me dat ik een twaalfjarige die eigenlijk te jong was, wel eens tot de orde heb geroepen, maar verder weet ik niet van orde verstoringen...". Op zondagmiddag was de soos ook Piet André Schagen en Nel Alta, medeoprichters van jeugdsoos de Paardenstal Openingsspeech door jeugdwerker Jan de Vries, op de achter grond medeoprichter Joop Koning Een (jeugd) bestuur ging voortvarend aan de slag en ver zette in korte tijd veel werk om de jeugdsoos te organise ren. Het bestuur bestond uit Joop Koning (voorzitter), Carla Schrama (penningmeester), Nel Alta (secretaris) en Piet André Schagen. De Katholieke Jeroengroep stelde de ruimte in het weekend beschikbaar, de Doopsgezinde kerk gaf een renteloos voorschot, diverse ondernemers gaven materialen voor de inrichting, de gemeente gaf oud schoolmeubilair, decors en materiaal voor het po dium, de firma Kooiman richtte de bar in en leverde de frisdranken. Met als geslaagd resultaat: de opening van De Paardenstal op 1 februari 1969! De soos was, en dat vonden de oprichters belangrijk, niet alleen een dansgelegenheid, maar ook een plek waar an dere activiteiten plaatsvonden. De jeugd kon er schilde ren, boetseren, houtsnijden, dammen, sjoelen, kaarten en er was een leeshoek met tijdschriften van opinieweekbla den tot Donald Duck. Het podium van de bar- en dans ruimte stond open voor optreden van bandjes en andere artiesten. Nummer 125, november 2017 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 29