Jeugdsoos in de Paardenstal Marian Huisman De Paardenstal was voor de jeugd in 1969 een populaire plek om uit tegaan. Met Carla Schrama, organisator en bestuurslid van het eerste uur, blik ik terug op een korte, maar belangrijke periode in de Texelse jeugdcultuur. Medio jaren zestig van de vorige eeuw waren er zoveel jongeren! Het aandeel jongeren in de Texelse bevolking was hoger dan ooit omdat de naoorlogse geboortegolf de tienerleeftijd bereikte. Zij wilden niet thuiszitten op vrij dag- en zaterdagavond, maar met vrienden onder elkaar zijn, naar muziek luisteren en dansen. Er was echt be hoefte aan een (betaalbare) plek waar de jeugd elk week end heen kon gaan. Dat werd De Paardenstal. Carla Schrama, jarenlang jongerenwerker van Time Out, het jongerencentrum in Den Burg, was destijds al nauw be trokken bij de oprichting van de jeugdsociëteit. Voor deze terugblik is zij in haar herinneringen en plakboeken gedoken. Er waren nog geen discotheken en de ouderwetse cafés waren niet echt iets voor de jeugd. Het was de beatperi- ode. Sarasani bood optredens van landelijk bekende beatbands. Maar daar mocht of kon (entree!) lang niet elke Texelse jongere naar toe. De oudere jeugd ging wel naar Casino, naar Vat69 of naar sociëteit Bispinckhof in De Koog. Ook waren er zo nu en dan dansavonden met een beatband in Catharinahoeve of De Waldhoorn. Joop Koning was al langer in gesprek met de gemeente om iets voor de jeugd te organiseren. Hij had met zijn broer Dirk immers ervaring in het organiseren van een activiteiten voor de jeugd in 't Skiltje. Maar ook andere partijen meldden zich bij de gemeente: Gelein Jansen, Kees Schumaker en Piet Bakelaar (zij "exploiteerden" de drukbezochte jongerensociëteit Bispinckhof in de Koog), de Doopsgezinde jongeren, Catharinahoeve en Dennenoord. Kortom: op allerlei fronten was er activiteit gaande om iets van de grond te krijgen voor de jeugd. Gemeentelijk jeugdconsulent Jan de Vries is met al deze partijen om de tafel gegaan en uiteindelijk leidde dit tot een groepje dat aan de slag ging met het oprichten van De Paardenstal (zie: Texelse Courant, 20 dec. 1968). V.l.n.r.: Carla Schrama, Fre Visser, onbekend, Emmy Groot, Ineke Reijerse Het Skiltje, het dorpshuis van Oudeschild, maar in de la tere jaren 60 'beatcentrum', organiseerde in de winter van 1967-1968, optredens met Texelse, maar ook met lan delijk bekende beatbands. De Texelse beatband de Creatures (Joop en Dirk Koning, Frits Bonne, Piet André Schagen, Flip Krajenbrink) speelden er vaak en Carla was er vaste gast: "Ik zie mezelf nog zitten met bungelende benen op de rand van het podium." Op een van die avonden bracht Joop Koning ter sprake dat er een idee was om een jeugdsoos in Den Burg te organiseren. Natuurlijk wilde ze meedoen! Opening Paardenstal, barman ....Bakker van Sunrise 26 Historische Vereniging Texel Nummer 125, november 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 28