prentbriefkaart, coll. Eelman door notaris Mulder het woon- en winkelhuis met schuurtje en erf ter grootte van 4,73 are aan de Binnenburg in Den Burg openbaar verkocht. Corn. Zijm. Sz uit De Westen werd voor 8500 gulden de nieuwe ei genaar; hij was voorzitter van de Coöperatieve Boerenleenbank Texel. De gebouwen zouden plaats ma ken voor nieuwbouw van de Boerenleenbank. Vermoedelijk zou de voorgevel daarvan in gelijke stijl als de panden van Ponger moeten worden opgetrokken, al dus de Texelsche Courant van 1 juni 1929. Maar dat liep anders. De voorgevels waren al eens vernieuwd en een achtergevel was van bijzondere historische waarde. Van Essen schatte dat deze achtergevel uit het begin van de zestiende eeuw zou dateren.1 Ook ir. Kalft, hoofdingenieur-directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg in Den Haag kwam de gevels van de panden van Ponger inspecteren. Hij beschouwde de ach tergevel als "de mooiste van Den Burg", daarmee in het midden latend of hij die gevel als de mooiste gevel of de mooiste achtergevel van Den Burg zag. Deze achtergevel, aan de kant van het Park, zou intact gelaten worden.2 En zo tekende Van Essen het ook. "Bestaande gevel blyft op verzoek Monumentenzorg" staat op de blauwdruk van de achtergevel. In de bouwvergunning van 24 oktober 1929 staat bovendien opgenomen "dat zoveel mogelijk maatregelen worden genomen om te voorkomen dat de antieke achtergevel omvalt." In 1950 kreeg Albert de opdracht het bankgebouw aan de achterzijde uit te breiden. Samen met zijn zoon Gerard maakte hij een ontwerp waarbij de historische achter gevel gesloopt wordt. Het ontwerp Het gebouw bevat bijna alle ontwerpelementen waar Van Essen gebruik van maakte. In de gevel een grafisch spel van horizontale lijnen van de goten en betonnen banden met de verticale belijning van metselwerk en kozijnen. Altijd de ronde Romaanse dakpannen met een palet van diverse kleuren. De glas-in-loodramen in de voorgevel zijn van Van Essen en in de zijgevel aan de kerkzijde schitterende ramen van het beroemde glasatelier Bogtman uit Haarlem. Op de zijgevels een naar voren stekende schoorsteen geflan keerd door ramen en 'ondersteund' door twee natuurste nen klossen. Onder de luifel zie je het veel gebruikte theedoek-motief in het beton, in de zijgevel 'zijn' brieven bus. Binnen is de monumentale schoorsteenmantel het meest in het oog springend element met aan weerszijden ramen van Bogtman. De ronden koperen kap bij de vuur plaats is helaas verdwenen. Daarnaast zien we zorgvul dig ontworpen tegelpatronen in de toiletten. Nummer 125, november 2017 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 25