en dakoverstekken, sterke horizontale en verticale belij ningen, monumentaliteit, maar als allerbelangrijkst een totale ontwerp-opgave van tuinmuur tot keukenkast. Villa's, landhuizen en herenhuizen, scholen en winkels met efficiënt repeterende gevel elementen maakten zijn werken niet alleen uniek en herkenbaar, maar stelden hem ook in staat met weinig personeel een enorme pro ductie te maken. Eind jaren dertig verwierf hij buiten Voorburg grote be kendheid met zijn restauraties. Zijn grote liefde voor het detail, zijn groot geduld en rustige werkwijze waren be langrijke eigenschappen bij langdurige restauraties van met name kerken, raadhuizen en kastelen. Na de oorlog werkte hij aan wederopbouwprojecten in diverse plaatsen, onder andere in Alblasserdam en Tiel. In 1966 dwong een hersenbloeding hem te stoppen met zijn werkzaamheden en in 1967 overleed Albert op 76-ja- rige leeftijd. De Coöperatieve Boerenleenbank, foto Alb. van Essen (coll. E. Manger) Albert van Essen 1890-1967 De vader van Albert was aannemer in Veenendaal en op 15 jarige leeftijd ging hij bij hem werken. Nadat hij bij een aantal architectenbureaus had leren tekenen, kwam hij begin jaren 20 bij de Landsgebouwendienst in Den Haag te werken. Als gevolg van de fusie van de diverse gebou wendiensten in 1924 verloor hij waarschijnlijk zijn baan en startte hij noodgedwongen zijn bureau in zijn woon plaats Voorburg. Later zei hij dat dat de beste beslissing in zijn leven is geweest. In de periode 1915 en 1940 was Voorburg één van de vier kunstcentra van Nederland met de Haagse Kunstkring als centrale ontmoetingsplek. Er woonden niet alleen veel landelijke bekende architecten zoals Jan Wils, Herman van der Kloot-Meyburg, Koldewey en Van Moorsel, maar ook kunstenaars als Albert Termote en Vilmos Huszar. Deze laatste was in 1917 samen met Jan Wils mede-oprichter van de Stijl. Een omgeving dus met veel inspiratie en kwaliteit. Albert was een gedreven vakman, die stond voor zijn op drachtgevers. Hij excelleerde in zijn rol als 'dorpsarchitect'. Met een oeuvre van meer dan 100 werken heeft Albert zijn stempel weten te drukken op de architectuur van Voorburg. Buiten Voorburg voerde hij nog eens zo'n 400 werken uit. Zoon Gerard (1921 -1993 werd ook architect en stapte in 1945 in het bureau. Zoon Anton (1926 - volgde daarna als constructeur. De gebouwen van Albert uit de periode 1924 - 1935 zijn geïnspireerd door Nieuwe Haagse School Architectuur stijl. Berlage stond aan de basis daarvan. Grote kappen De Boerenleenbank aan de Binnenburg in Den Burg Aan de Binnenburg in Den Burg stonden tussen Nederlands-Hervormde kerk en raadhuis de woon-win- kelhuizen van Ponger. Op 30 mei 1929 werd in opdracht van de erven van de heer A.D. Ponger onder grote publieke belangstelling Albert van Essen, krijttekening door Aad de Heij (coll. Ernst Manger} 22 Historische Vereniging Texel Nummer 125, november 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 24