Architect Albert van Essen op Texel Wilma Eelman, Ernst Manger Op Open Monumentendag 2017 was het Polderhuis te bezichtigen. Het Polderhuis werd gebouwd als Boerenleenbank, maar was van november 1961 tot 1994 zetel van het Waterschap. In de volksmond wordt het daarom nog vaak Polderhuis genoemd. Vanaf eind 1961 tot het gereed komen van het door Wieger Bruin ontworpen nieuwe gemeentehuis op de Groeneplaats werden de verga deringen van de gemeenteraad in de vergaderzaal van het Polderhuis gehouden. Ook de huwelijksvoltrekkingen vonden daar toen plaats. In november 1994, nadat het Waterschap Texel opging in het Waterschap Hollands Kroon, vestigden Hans Eelman en Paul van Heerwaarden hun makelaarskantoor er. Tegenwoordig is het de zetel van Langeveld De Rooij, uitgever van de eerbiedwaar dige Texelse Courant. Op 15 september 1887, nu 130 jaar geleden, rolde de eerste Texelsche Courant van de persen. Op zaterdag 9 september 2017 was het pand te bezichtigen ter gelegenheid van Open Monumentendag. Een mooie gelegenheid om in dit tijd schrift aandacht te besteden aan het Polderhuis. De familie De Lugt als verbinding tussen een Voorburgse architect en Texel In 1929 verstrekte het bestuur van de Boerenleenbank Texel opdracht aan architect Albert van Essen in Voorburg om een bankgebouw met kassierswoning te ontwerpen. Het dagelijks bestuur van de bank bestond toen uit C.S. Zijm voorzitter, Jac. Kikkert Nzn secretaris en J. Keijser Augzn penningmeester. H. Leber, Jn Kooger en M. Kuip vormden de Raad van Toezicht. C.J. Graaf was directeur. Architect Van Essen kreeg in 1927 de opdracht een dub bel landhuis te ontwerpen aan de Parkweg 133-135 te Voorburg voor aannemer H. de Lugt. Een van zijn vier zoons was Cor de Lugt. Cor wilde boer worden en trouwde in 1928 in Amsterdam met Cornelia de Vries; zij had connecties op Texel. Het kersverse echtpaar De Lugt vertrok naar Texel en kwam in het pension van de dames Schrama en Bakker. Voor C.J. de Lugt ontwierp Albert van Essen een landhuis aan de Wilhelminalaan 2 in Den Burg. Hij diende de bouwaanvraag in op 23 januari 1929. In dat zelfde jaar nam De Lugt het aardappelselectiebe- drijf van M.D. Dijt aan de Schilderweg over. Van Essen hield toezicht op de bouw van de woning van De Lugt en woonde tijdens zijn verblijf op Texel bij C.J. Graaf, direc teur van de Boerenleenbank. De bouwaanvraag voor de bouw van de Boerenleenbank werd ingediend op 16 ok tober en verleend op 24 oktober 1929. Ook de dames Schrama en Bakker waren gecharmeerd van zijn ont werpstijl en vroegen Van Essen een nieuw pension voor hen te ontwerpen aan het Schilderend (nu Emmalaan). Die bouwaanvraag werd ingediend op 23 november 1929. Van Essen werkte toen op Texel aan drie projecten tegelij kertijd. Hij woonde deze periode bij de familie Graaf in Den Burg. Vanuit Voorburg reizen werd niet alleen be moeilijkt omdat Texel een eiland is, maar Albert had geen rijbewijs. Tot 1935 deed hij alles per trein. Polderhuis, Raadhuis en Waag, coll. Eelman

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 23