Het initiatief en de opdracht voor deze bijzondere foto uit 1981 kwam van Gerrit Gerrits, destijds onderwijzer aan de Thijsseschool. Directe aanleiding was dat hij in 1971 begonnen was met het verzamelen van uniformen en zodoende het tweede lustrum een feestelijk tintje wilde geven. Zijn eerste uniform kocht hij toen in een op welling op een rommelmarkt te Rotterdam bij een hande laar in militaire uniformen. Het werd het uniform van een luitenant infanterie. Maar achteraf bleek er niet veel te kloppen aan dat eerste pak, dat al snel weer van de hand werd gedaan. De organisa tie om 90 leerlingen en oud leerlingen uit zijn zesde klas allemaal in uniform op de foto te krijgen had nogal wat voeten in de aarde. Met een vrachtwagentje van Bob Bakker werden de uniformen in dozen aangevoerd. Een dag van te voren mochten alle deelnemers komen pas sen. Nieuwsgierig was ik naar Gerrit zijn keuze van uni form. Had hij de beste er uit gekozen of was het soms het uniform dat als laatste overbleef? Hij had geen voorkeur, vertelde Gerrit. Nee, het uniform dat hij op de foto aan heeft paste hem het beste en was dat van een eerste luite nant arts. Het toeval wilde dat hij tijdens zijn dienstplicht ook ingedeeld was bij de medische dienst. Niet iedereen heeft een kompleet uniform aan. Alleen de voorste rij heeft een bijbehorende broek aan, de rest niet. Verder ho ren de petten over het algemeen niet bij de jassen. Gelukkig hebben alle uniformen het avontuur overleefd. Na afloop bleek alleen bij een van de uniformen een me talen insigne op een epaulet te ontbreken. Dat werd ge lukkig een jaar later weer door Gerrit teruggevonden op het schoolplein. Monique Zegel staat in een van de uniformen op de be roemde foto van Gerrit Gerrits. Ze wist zich er in eerste instantie niks meer van te herinneren, maar binnen een paar minuten buitelden de herinneringen over elkaar: Monique zat twee jaar bij Gerrit in de 5e en 6e klas van de lagere school, waarvan het laatste jaar in het houten noodgebouwtje op het schoolplein. Monique was vrien din met onder andere Jante Heethuis en Hanneke van der Vis en kwam naar ze dacht om die reden in de paral lelklas van Gerrit, in plaats van in de klas met Heethuis (de vader van Jante). Daar waren de meiden onteettend blij mee, want Gerrit is in hun herinnering de fijnste leer kracht die ze op de Thijsseschool meemaakten. Toen ze van de Thijsseschool af gingen naar de OSG, zaten ze met z'n allen te huilen, zo jammer vonden ze het afscheid van Gerrit. Wat maakte Gerrit in hun ogen zo'n geweldige onderwij zer: z'n verhalen, vooral tijdens geschiedenis, maar ook met andere vakken. Het zingen - ze herinnert zich nog complete teksten van liedjes en het plezier dat ze allemaal daarin hadden. Toch was Gerrit heel streng. Zijn houten blokje was berucht: daar tikte hij mee op zijn tafel als ze te luidruchtig waren of naar zijn zin niet goed opletten. En hij gooide ermee; hij kon perfect mikken want hij raakte nooit een leerling. Met luilak gingen ze allemaal naar Gerrit thuis. Daar kre gen ze een kop thee met een plak ontbijtkoek. En met Ouwe Sunterklaas was het een sport om Gerrit te herken nen. Hij speelde altijd en ze herkenden hem meestal aan zijn typische Gerrit-loopje. De aanleiding tot de foto weet ze niet meer. Maar de grote foto heeft lang in de etalage van Nauta gestaan, op de hoek van de Weverstraat en de Parkstraat. En iedere keer genoot Monique daar weer van. 20 Historische Vereniging Texel Nummer 125, november 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 22