f Willem le Noble met paard en wagen voor een van de gebou wen van De Mok in 1941 of 1942 (foto Werner Doede, geretou cheerd door Jan Nieuwenhuis van het LOMT) gat er bij te vertellen dat de brandstof net genoeg ge weest was om op De Mok te komen, met andere woor den: de brandstoftank was leeg. Met de toegenomen brandstofschaarste verving Willem zijn auto door een paard. Hij werd onmisbaar, want had geen concurrentie. Toch liep dat bijna mis. Willem had een aardappelschil machine en wilde die verkopen aan De Duitsers, maar "de chef" was zuinig, wilde niet betalen voor de aardap pelschilmachine en gaf orders om naar een andere leve rancier op zoek te gaan. Dat werd Willem te veel. De vol gende dag kwam hij "God verdomme" dat ding brengen - gratis.3-4 En dan komen de aardappelen aan bod. Het dagelijks te rugkerend probleem was aardappelen schillen. Er wordt dan met geen woord gerept over de aardappelschilma chine van Le Noble. Toen niet meer onder werktijd ge schild mocht worden, maar dat in vrije tijd moest gebeu ren, werden de aardappelrantsoenen steeds kleiner. Tot de manschappen Pellkartoffeln voorgezet werden, ofwel aardappelen in de schil gekookt. Eerst overheerste alge mene berusting, tot iemand zich opwierp tot promotor van Pellkartoffeln: ze zouden bomvol Vitamine D zitten, zuiniger in verbruik zijn, rijk aan voedingsstoffen en goed tegen van alles en nog wat. Tot nu toe kende ik al leen de Vitamine C-variant hiervan. Vanaf dat moment werden gekookte aardappelen alleen op zon- en feestda gen gegeten en als iemand zich bij hoge uiteondering als aardappelschilhulp opwierp. Op De Mok waren toen blijkbaar nog geen Texelse meisjes gevorderd om aardap pelen te schillen. Tenslotte iets over de fotograaf/tekenaar Doctor Werner Doede promoveerde in 1935 als kunsthis toricus. Na de Tweede Wereldoorlog werd hij directeur van de kunstcollectie van de stad Düsseldorf en docent aan de Hogeschool voor de kunsten in Kassel. Tijdens zijn militaire diensttijd op De Mok fotografeerde hij veel. Een aantal van deze foto's is in dit boekje opgenomen. Dr. Werner Doede publiceerde nog een boekje over Texel, met steun van de Inselkommandant Korvettenkapitan Prof. Jacob Friesen. Dat was de archeoloog die onderzoek deed in het Park in Den Burg. Dat tweede boekje gaat over het landschap en geschiedenis van Texel en heet simpel "Auf Texel" De gestileerde driemaster op het omslag van het herinne ringsboekje aan De Mok staat als foto in het Texel-boekje van Werner Doede, met als onderschrift: "Dreimaster 'Texel' mit dem Texel-wappen". Het is een koekplank uit de verzameling van Dirk de Ruyter uit Oudeschild.5 Ik betwijfel of de keukenavonturen in het boekje over De Mok zich tot aardappelen, koolraap en varkensvlees be perken. Daar zal toch ook wel Texelse koek gegeten zijn, al dan niet in de vorm van een driemaster? koekplank met het wapen van Texel in de vlag Met dank aan Aad van Gils en Jan Nieuwenhuis Noten: 1 Auteur Hans Meyer, foto's en tekeningen van Werner Doede, toen al ge promoveerd kunsthistoricus, beiden dienstplichtig soldaat. Het voor woord werd in mei 1942 geschreven door Hermann Hansing, Kapitan zur See en Seekommandant Nordholland. Van Aad van Gils ontvingen we onlangs een kopie van dit boekje. 2 Willem le Noble uit Den Hoorn, leverde aan De Mok en aan Texelaars; hij wist waar in Den Hoorn onderduikers zaten en leverde gratis groente voor hen. (mond. informatie Gré Dros en M.M. Eelman-Grisnich) 3 letterlijke tekst 4 De tekst over Willem le Noble werd geschreven door Hein Döscher 5 Werner Doede, Auf Texel, blz 16 14 Historische Vereniging Texel Nummer 125, november 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 16