Radio Oranje luisteren op de Zuid-Batterij Bas Huisman Jannie van Heerwaarden-Huisman, inmiddels 93, werd tijdens de oorlog verplicht te werk gesteld door de Duitsers. Eerst op Westerslag en daarna op de Zuid-Batterij. Samen met andere meisjes moest ze aardappels schillen en op bepaalde dagen ook ander huishoudelijk werk verrichten. Haar vader en moeder hadden een kruidenierswinkel in Den Hoorn. Voor het winkelwoonhuis op de huidige Diek 7, het woonhuis van Janny van Heerwaarden-Huisman Achter: Gerrit Kiljan, Hanna Huisman, Jan Huisman Voor: Jan Zijm, Janny Van Heerwaarden-Huisman, Gerard en Hannie van der Star, Jan Jacob van der Star. De foto is van net na de oorlog. Het werk bestond, naast het aardappelschillen, onder an dere uit sokken stoppen en kapotte kleding herstellen. In de ruimte waar ze zaten stond ook een radio. 'Met wat draaien aan de knoppen hadden we al snel radio Oranje gevonden. Ik kan me het beginmuziekje nog heel goed herinneren. Van de toespraken van koningin Wilhelmina staat me eigenlijk niets meer bij. Bijna alle Duitsers die daar rondliepen, vonden het wel goed dat we naar radio Oranje luisterden. We werden alleen gewaarschuwd voor een bepaalde officier; als die er aankwam, konden we be ter de radio uiteetten. Voor het werk dat we deden kregen we ook geld: 15,-- per week. Dat was helemaal niet slecht voor die tijd. Ik werkte daarvoor voor hele dagen in de huishouding bij een gezin in Den Hoorn en verdiende 3,--. Thuis hielp ik ook mee in het huishouden, maar toen ik verplicht te werk moest bij de Duitsers, miste m'n moeder me wel. Vader heeft toen met succes een vrijstel ling aangevraagd bij het arbeidsbureau in Den Burg, maar dat pikten de Duitsers niet. Twee soldaten met het geweer op de rug kwamen me op een gegeven moment thuis ophalen. Ik moest mee, maar wilde eerst niet. Omdat we ook onderduikers in huis hadden, kon ik het niet te hoog opspelen. Maar tussen twee Duitsers meelo pen door het dorp (Den Hoorn) zag ik helemaal niet zit ten. Wacht maar buiten het dorp op me, dan zien jullie me daar wel, zei ik tegen ze. En inderdaad, daar stonden ze netjes op me te wachten toen ik even later ach ter ze aan was gegaan. Het was natuurlijk niet fijn om verplicht werk te doen, maar de Duitsers zorgden eigenlijk wel goed voor ons. We werden een keer gewaarschuwd voor mannen met tulbanden die ook op de Zuid Batterij waren gekomen. Daar konden we be ter niet alleen mee zijn, werd ons verteld. Dan kon het wel eens 'verkeerd' gaan. Van de Duitsers kreeg ik ook een fiets, wel met anti- plof banden, maar toch. Ik had er zelf ook wel een, maar vader had die in de schoorsteen ver stopt in het huis van oma Jannetje Huisman- Gieles. Ze woonde op Diek 14. Toen de oor log afgelopen was, moest ik nog wat eigen spullen ophalen op de Zuid-Batterij. Dat deed ik toen op m'n eigen fiets. Hoewel die toch een hele tijd in de schoorsteen had gehangen, was die helemaal schoon toen ik er weer opstapte. Ik denk dat vader hem vast wel schoonge maakt zal hebben. De Duitsers vonden het trouwens wel een slimme zet van me, dat ik m'n eigen fiets verstopt had.' In het Waldlager heeft Jannie nooit gezeten. Op de foto's die daarvan in het septembernummer ston den staat niet zij, maar haar zus Hanna. Het huidige Diek 7 ten tijde van de mobilisatie 1914-1918. Jannetje Huisman-Gieles, de oma van Janny van Heerwaarden- Huisman, Cornelis Huisman, de vader van Janny en een ingekwartierde soldaat die Volkers heette. Foto's coll. Janny van Heerwaarden-Huisman 12 Historische Vereniging Texel Nummer 125, november 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 14