Ill m v links achter de lantaarn de winkel van Dros, rechts de boerderij van Bremer met op de straat een plank vóór de inrit naar de wagendeuren. In de kelder Was het een bombardement op Den Helder, een gevaar lijk luchtgevecht of was het het opblazen van De Mok? Dat weet ik niet meer, maar we moesten de kelder in, mijn ouders, mijn twee zusjes en ik en ook m'n vaders broer Geb, die bij ons in huis was omdat hij uit België weg moest, waar hij studeerde. Onder ons in 1927 ge bouwde huis was de oude kelder van het vorige pand in tact gebleven. Een hoog, rond gewelf, een estrikken vloer en de wanden vol oudhollandse tegeltjes met bruine en blauwe voorstellingen van kinderspelen. Daar zaten we, op een kluitje tussen onder andere botervaatjes, de aard- appelkist en Keulse potten met "soute bóóne". Veel in druk maakte op mij dat Ome Geb hardop begon te bid den. Op de achtergrond hoorden we de explosies en schoten en gierende vliegtuigen. Ik was bang en voelde me veilig tegelijk. De Duitsers En toen kwamen de Duitsers. Spannend en interessant voor ons als kinderen. Ze bleken (nog) niet eng en ge vaarlijk en 't leven ging weer zijn gewone gang. Dat wordt vaak vergeten: in de beginjaren veranderde er wei nig aan het dagelijks leven. Jaren later kon mijn moeder met schaamte vertellen hoe verguld ze in het begin was met de klandizie van de Duitse soldaten. De omzet van bijvoorbeeld de chocola steeg enorm. M'n moeder schudde later beschaamd haar hoofd. "Bedroefd", zuchtte ze. "Maar ja, je wist nog van niks." En dat was ook zo. Op school Op school ging ook alles z'n gewone gang. Op een keer deelde meester Huizinga nieuwe boekjes uit: het waren Duitse taalboekjes. Nederland moest namelijk helemaal Duits worden, dus moesten we Duits leren op school. Wat de meester erover zei, weet ik niet meer. Wel weet ik dat ik het fantastisch vond, een andere taal leren!. En ik schaamde me dood dat ik 't zo leuk vond, want dat mocht natuurlijk niet. Een aftelversje, daar begon het mee: Ich bin Peter, du bist Paul Ich bin fleissig, du bist faul Ein-zwei-drei, du bist frei Die boekjes waren na korte tijd weg. Later hoorde ik dat meester Huizinga waarschijnlijk het enige schoolhoofd op Texel was die ze gebruikt had. Ze bleven op de meeste scholen ongebruikt. Het zal in 1941 of 1942 geweest zijn, ik was 11 of 12. De bakkerij gevorderd Langzamerhand werd de toestand nijpender: gebrek aan van alles, allerlei beperkingen, overal tekorten. En dan: onderduikers, overvliegende en soms neerstortende bommenwerpers in de nacht, allerlei verboden en gebo den. De duimschroeven werden langzaam aangedraaid. In Loodsmanswelvaren hadden de Duitsers hun "Wehrmachtsheim", hun clubhuis en café. En ook op De Mok was zoiets, meen ik. h m mmm intimi De bakkerswinkel van Dros aan de Herenstraat 10 Historische Vereniging Texel Nummer 125, november 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 12